İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı (Seçim Özel Röportaj)

İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı

İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Umut Kaşan Röp.
İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Röportaj : Umut Kaşan 

 

Sevgili; İsmail Koç DİHAD’a ( Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği) için yaptığınız partili olmayan, patili canlar için çok anlamlı bağışınız ile birlikte, bağımsız yayıncılık ve gazetecilik adına sizi daha yakından tanımamıza fırsat sağlayan, önceden yapılandırılmamış sorularla, Seçim Özel Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz, vakit ayırıp, tüm sorularımıza samimiyetle cevaplar verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Yolunuz ve şansınız açık olsun.

  • İsmail Bey öncelikle yaptığımız bu anlamlı bağışla birlikte bağımsız gazeteciliğe de destek vermiş oluyorsunuz. Size belki de hoşunuza gitmeyecek sorular da sorabilir miyim? Ve kısaca sizi tanımak isteriz? Ve de eminim ki sizi tanımak istediğine mutlu olacak pek çok insan vardır.
İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Umut Kaşan Röp.
İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Röportaj : Umut Kaşan 

Öncelikle ben de Belediye Meclis Üyeliği, Belediye Başkan Aday Adaylığı ve Muhtar adayı olarak yarışa katılacak olan tüm dostlarımıza başarılar dilerim. Müsaadenizle kendimi tanıtan kısa bir özgeçmiş yazmıştım, yüksek müsaadelerinizle kısa yaşam öykümü sizlere okumak isterim.

Malatya-Hekimhan-Ballıkaya Mahallesi 1953 doğumlu olup, İlkokulu Köyümde, Ortaokul ve Liseyi Ankara’da okudum. Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Politikaya Cumhuriyet Halk Partisi Altındağ İlçe Gençlik Kolu Üyesi olarak başladım. Gençlik Kolu Başkanlığı yaptım. Özel Ankara Dil-Fen-Muhasebe-Daktilo ve Sekreterlik Kurslarının Kuruculuğunu ve Yöneticiliğini yaptım. 1973 yılında Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığı Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığında memuriyete başladım ve parlamento ile ilişkiler görevlisi olarak çalıştım.

İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Umut Kaşan Röp.
İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Röportaj : Umut Kaşan 

Sayın Bülent ECEVİT Başkanlığında kurulan CHP Hükümetinin Bakanı Sayın Ali TOPUZ tarafından çok genç yaşta, Sosyal İşler Müdürü olarak atandım. Tanıma şerefine nail olduğum, efsane Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve önceki Genel Başkanımız Sayın Murat KARAYALÇIN Müsteşar Yardımcımızdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hesap İşleri Baş Kontrolörü, Yazı İşleri ve Kararlar Müdürü, Metropol Belediyelerde İktisat Müfettişi, İktisat İşleri Müdürü, Hesap İşleri Müdürü, İşçi Personel Müdürü ve Zabıta Müdürü olarak uzun yıllar görev yaptım.

İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Umut Kaşan Röp.
İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Röportaj : Umut Kaşan

Altındağ Belediyesinde Hesap İşleri Müdürü olduğum dönemde, belediye başkanları para tedarik edebilmek maksadıyla, mesailerinin çoğunu İller Bankasında ve Maliyede geçirirken, bizim başkanımız bir kere bile gitme gereği duymamıştır. Çünkü, işin sorumlusu olarak sorunları çözme irademizin olduğuna inanıyor ve güveniyordu.

Sayın Prof. Dr. Erdal İNÖNÜ ve Sayın Süleyman DEMİREL’in kurduğu SHP-DYP Koalisyon Hükümetinin Adalet Bakanı Sayın Seyfi OKTAY döneminde Adalet Bakanlığı Müşavirliği görevine atandım ve danışmanlığını yaptım. 1999 yılında yapılan seçimlerde, ön seçimle Cumhuriyet Halk Partisinden Ankara 2. Bölgeden Milletvekili adayı oldum. Milletvekili adaylığından sonra tekrar Adalet Bakanlığındaki görevime döndüm. Ancak,  idarenin dayatmaları nedeniyle emekliye ayrıldım. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Geçtiğimiz dönemde; Fatih İlçe Belediye Meclis Üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptım.

Engelsizler Komisyon Üyeliği, Alt yapı ve Ulaştırma Komisyon Üyeliği, Deprem Komisyon Üyeliği ve Dış İşleri Komisyon Üyeliği görevlerinde bulundum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama Yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesi sırasında önemli katkılarda bulundum.  Halkımızı ve idareyi ilgilendiren konularda çok sayıda önerge hazırlayarak meclise sundum ve sonuçlarını takip ettim. Bu bağlamda arz etmem gerekirse; Fatih Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde hiç devamsızlık yapmadım. Grup Yönetimiyle ve Meclis Üyesi arkadaşlarımla uyumlu olmaya özen gösterdim. Takdiri dostlarıma ait olmakla beraber, hiçbir olumsuzluğa bulaşmadan, onurlu bir şekilde görev süremi tamamladım. Cumhuriyet Halk Partisi Didim İlçe ve Didim Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesiyim. Evli ve bir çocuk babasıyım. Eşim Çankaya Belediyesi Zabıta Memurluğu görevinden emeklidir. Oğlum İlker KOÇ Ankara Barosuna kayıtlı serbest Avukat olarak çalışmaktadır.

“HALKA HİZMET ERDEM GEREKTİRİR” anlayışıyla dürüst, mazbut ve mütevazı olmayı tercih ettik ve bundan büyük mutluluk duymaktayız. “AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ”…Sözünü söylemenin yerinde olacağını düşünmekteyim.

İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Umut Kaşan Röp.
İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Röportaj : Umut Kaşan

Ne kadar uzun bir hayat hikâyesi, aslında benim okumam gerekirdi ama kronolojik sıralamayı atmamak adına ve de sizi, sizin sesinizden sizden tanımak istedim. Hemen şunu sormak istiyorum, belediyecilikten geliyorsunuz, belediyeye hizmetlerinin içinden gelmiş, yıllarca belediyecilik yapmışsınız dahası da belediyecilik yaptığınız kurumların tamamı çok başarılı belediyeler olmuş.

  • Bir Belediye başkanının başarısını neye bağlarsınız? Gerçek anlamda başarılı bir Belediye Başkanı neyi daha iyi yaptığı için başarılı oluyor?

Efendim genel bir algı var, hatta katılmadığım bir algı, şöyle arz ederim Belediye Başkanı tek başına başarılı olamaz. Çünkü belediyelerin meclisleri var. Malumunuz olduğu üzere seçiler gelen meclisler var.  Meclisteki üyeleriyle uyumlu çalışabilirse halkın sorunlarını doğru tespit edebilirse hiç şüphesiz ki başarılı olur. Elbette belediye meclisi ciddi bir organdır ama onun dışındaki teknik kadrolar önemlidir, idari kadrolara önemlidir.

  • Burada Didim Belediyesinin Teknik idare yapısını inceleme, Sayıştay raporlarına ya da faaliyet raporlarına ya da ilgili performans raporlarına baktınız mı?

Evet. Ben 2020 yılında Didim’e yerleştikten sonra tabi ara ara Ankara’ya da gidiyorum. Oğlum da arz ettiğim üzere orada avukatlık yapıyor. Bir de benim burada sürekli bir mesaim, yapabileceğim ciddi bir iş olmayınca ne yapayım sık sık Ankara’ya gidip geliyorum. Faaliyet raporu, performans raporu ve bütçe raporunu almak üzere belediyemize başvurdum. Genellikle belediyelerde bu kitapçık olarak da dağıtılır. Belediye meclis üyeleri incelerler onu. İtiraz ettikleri konular varsa o konuları meclise taşırlar. Ben de incelemek için o kitapçıklardan temin edebilir miyim diye belediyemize gittim. Hazır değildi herhalde bana vermediler, veremediler. Daha sonra bir arkadaşımın yardımıyla internet üzerinden tamamını indirip kitap haline getirdik.

  • Ben de faaliyet raporlarını baştan sona inceledim. Benim altını çizdiğim bazı noktalar uyumsuzluk gösteren durumlar var. Özellikle stratejik planlamayla ilgili bir önceki mevcut performansın karşılığını vermeyen işler var. Bu hesap sorulabilirliğin nasıl kime soracağız?

Mesela belediyecilik sisteminde böyle bir hesap sorulabilirlik yok. Maalesef eski devlet adamlığını da göremiyoruz. Maalesef ki tabi bürokrasiden kaynaklanıyor. Bizde çok yoğun bir bürokrasi var. Bu performans raporu dediğiniz şeyin izahı da yoktur. Neye göre performans? Görece şeyler hepsi yani klasik olarak bir önceki yılı bu tarafa aktararak bir kaç sözcükleri yer değiştirerek yana yeni sözcükler ilan ederek hazırlanıyor.

Başkan adaylarının hepsi birlikte yönetimden bahsediyor, birlikte karar verelim. Diyorlar. Oysa performans raporlarını başkanlar kendileri hazırlıyorlar. Kesinlikle doğru söylüyorsunuz.

Allah aşkına ortak akıl dediğiniz şey nedir? Şimdi ben yıllarca Belediye Başkanı arkadaşlarımızın seçim kampanyalarına da katıldım. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım Belediye Başkanı adayı oldular, gidiyoruz. Vatandaşın önerilerini dikkate almadan, biz kendimize göre biz program oluşturuyoruz. Bu realist olmuyor maalesef. Şimdi vatandaşın beklentileriyle siyasetçilerin yaptıkları kafalarındaki hayal ettikleri projeler çoğu zaman uyumlu değil.

Size mevcut eski belediyecilik anlayışı ile günümüzdeki belediyecilik anlayışının arasındaki farkı da sormak isterim

Ben kentlerin alt yapısının çok önemli olduğu gibi, seçilen insanların da altyapılarının sağlam olması lazım diye düşünüyorum. Şimdi herkes Belediye Başkanı olmak ister, cazibesi vardır, rica edenler var, millet edenler var. Çok genel söylüyorum buna kişiye özel bir eleştiri değil, benimkisi sistem eleştirisi aslında asla kişileri eleştirmen. Kişilere eleştirmem gerekirse eleştirmemekte ama nezaket kurumları içerisinde sayı kuralları içerisinde eleştiririm. Eski devlet adamlığı terbiyesi, saygınlığı, nezaketi çok önemlidir. Siyaset dışarıdan öğrenilmiyor, içinde öğrenilir.

  • Mevcut Didim Belediye başkanı ile bu güne kadar bir temasınız oldu mu? Sizce Didim Belediye Başkanı ve Didim belediyesinin hizmetleri yeterli midir? Eleştirdiğimiz alkışladığınız övdüğünüz ve yerdiğimiz noktalar nedir? Belediyecilik geçmişi olan kişi olarak bu söyleyeceklerinize çok kıymet veriyorum.

Doğrusu fırsat, kısmet olmadı. Ama benim öyle bir talebim de olmadı. Bir defa eldeki olanakları, bütçe imkânlarını çok doğru kullanmak lazım.

İsmail Koç (CHP) Didim Belediye Başkan Aday Adayı Röportaj : Umut Kaşan

Anlamsız, toplumun geneline hitap etmeyen, doğrudan toplumu ilgilendirmeyen yatırımlar yaparsanız, çıkmaza girersiniz. Genel bütçeden, yani ileri bakasından gelen pay 100.000 nüfusa göre ya da şu anki 97.000 nüfusa göre pay geliyor. Ama bende biliyorum ki yaz aylarında Altınkum’da yan yana duramıyorsunuz. Didim belediyesinin bütçe olanaklarını geçen yılı ikiye katlamış. Neden diye baktığımızda da durum enflasyondan kaynaklanıyor. Bir yılda bir bütçe iki katı olamaz. Normal şartlarda olamaz ama enflasyon çok yüksek olduğu için ve TUİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) değil ENAG’IN (Enflasyon Araştırma Grubu) rakamlarını dikkate aldığımızda bir önceki yılın bütçesine göre iki katından fazla ve de şimdi bu bütçenin büyük bir bölümü yaklaşık %70 i çalışan personel giderleridir. Geriye kalan parayla da büyük yatırımlar yapılması olanaklı mı derseniz? O da çok zor tabi ki. İmkân yaratacaksınız, kaynak bulacaksınız, tasarrufa özen göstereceksiniz çok. Acil olmayan yatırımlar yerine acil olan yatırımlara yatıracaksınız. Mesla Akbük’de çok ciddi altyapı problemi var.

Belediye başkanlığı ciddi sorumluluktur. Bir alt yapınız olacak, bir geçmişiniz, deneyimleriniz ve işleri yapabilecek yetkinliğe sahip olacaksınız. Ayrıca meclis üyelerinin de başka ne kadar yetki ve donanıma sahip olması da gerekiyor.

İsmail Koç ile yaptığım röportajın tamamını Youtube’dan da izleyebilirsiniz.
Kamerasını ve Stüdyosunu bizlere açan Didim Star Foto ( Serdar Yazıcı) ya teşekkürlerimle. ( Umut Kaşan/ Didim – 2023 )

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.