Sanatçı İlyas Salman Hotel Grand Didyma’da Eşi İle Birlikte Sahne Aldı

ALTINKUM YAZARLAR FESTİVALİNDE SEVENLERİ İLE BULUŞAN SANATÇI İLYAS SALMAN HOTEL GRAND DİDYMA’DA EŞİ İLE BİRLİKTE SAHNE ALDI.

İLYAS SALMAN HOTEL GRAND DİDYMA'DA EŞİ İLE BİRLİKTE SAHNE ALDI.
İLYAS SALMAN HOTEL GRAND DİDYMA’DA EŞİ İLE BİRLİKTE SAHNE ALDI.


Aydın’ın Didim ilçesin’de 19’uncusu düzenlenen geleneksel Altınkum Yazarlar Festivalinde sevenleri ile buluşan sanatçı İlyas SALMAN daha sonrasında Didim Grand  Didyma Otel’de eşi ile birlikte sevenleriyle tekrardan bir araya geldi.

İLYAS SALMAN HOTEL GRAND DİDYMA'DA EŞİ İLE BİRLİKTE SAHNE ALDI.
İLYAS SALMAN HOTEL GRAND DİDYMA’DA EŞİ İLE BİRLİKTE SAHNE ALDI.

Eşi Gülser Salman ile birlikte sahne’de yer alan İlyas Salman 29 Eylül’de 50’ci evlilik dönümünü kutlayacaklarını belirtirken şu cümlelere yer verdi ” Ben çorap değiştirir gibi eş değiştirmedim. Bir kere şunu açıklıkla söylüyorum; Herşey emekle büyür, Aşk da emekle büyür.”

Cümlesinin ardından dinleyicisi ve sevenlerinden alkış alan büyük usta İlyas Salman eşi ile birlikte Türk Halk Müziği eşliğinde şiirler ile kulakların pasını sildi. Sanatçıyının sevenleri tarafından büyük bir coşku ile karşılanan İlyas SALMAN rahmetli üstad Kemal SUNAL’ın vefatının ardından Kemal SUNAL’ın doktoru Ünsal ERSOY ile arasında geçen diyologdan şunları paylaştı:

Hiçbir sağlam kalp heyecandan durmaz, Kemal’in kalbi zaten arzalıydı. Ana damarları tıkalıydı, arter damarları tıkalıydı ameliyat yapalım diye düşündük ama ameliyattan korktu dedi. Ben doktorun yalancısıyım açıklıkla söylüyorum ama ben inanıyorum ki tıp ne diyorsa doğrudur “BİLİME İNANMAYAN KAFİR” cümlesinden sonra büyük alkış alan büyük usta, Konservatuardan arkadaşı olan rahmetli Aydın ERDOĞAN’ı da andı. Aydın ERDOĞAN için yazdığı şiiri dinleyicileri tarafından büyük alkış ile karşılandı ve şiir’i rahmetli Kemal SUNAL’a armağan etti.

Üstadın yazmış olduğu kitabı KIRMIZI BEYAZ; TÜRKSOLU’ndan bahsederken dinleyicilere : Anadolu Alevisi olmaktan gurur duyuyorum. Ben Anadolu Aleviliğinden ışığı, aydınlığı, devrimciliği, eşitliği, özveriyi, sevgiyi, barışı ve paylaşmayı öğrendim. Öğrendiğim şeyler bunlardan ibarettir, Kur’andan da birşeyler öğrendim, eklektif bir adamım. Zebur’dan da birşeyler öğrendim , İncil’den de birşeyler öğrendim, Tevrat’tan da birşeyler öğrendim , Karl Marx’dan da birşeyler öğrendim.

Üç buçuk (3.5) yaşında okuma yazma öğrendiğini belirtirken ünlü kitaplar ve yazalardan da bahsetti ve devrimci düşünceden çok etkilenmiş olduğunu dile getirirken ” Ben hala devrimci olamadım, ben devirmeciyim, büyüyünce devrimci olucam.Öyle kolay değil devrimci olmak , önce insan olacaksın sonra devrimci olacaksın.” Cümlesine yer verirken, sahnede yanında olan eşi Gülser Salman le birlikte Türk Halk Müziği ve şiirleriyle geceyi sonlandırdı.

Haber : Alphan Koca / Ege İdea Dergi / Didim – 2023

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.