HES Kodu ve seyahat uygulaması !

HES Kodu ve seyahat uygulaması !

HES Kodu ve seyahat uygulaması !
HES Kodu ve seyahat uygulaması !

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyenlerin Hayat Eve Sığar (HES) adlı mobil uygulamadan kod almaları gerekeceğini söyledi. Koca, uygulamanın ne zaman başlayacağını yönünde ise henüz bir açıklama yapmadı.
Fahrettin Koca Çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması ile gösterebilecek” dedi.
Seyahatlerde sağlık kontrollerinin ilgili firma tarafından yapılacağını belirten Koca, “Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. HES uygulaması üzerinden verilen kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz” ifadelerini kullandı.
Bakan Koca uygulama sayesinde vatandaşların mevcut konumları veya gitmek istedikleri konumun ne ölçüde riskli bir durumla karşılaşabileceğini görüp, tedbir alabileceğini de ifade etti.
Koca, bir yolcuya virüs bulaştığının tespit edilmesi halinde ise yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin bu uygulama sayesinde takibinin yapılacağını da kaydetti.

SMS yolu ile de alınabilecek .

hes ve seyehat
hes ve seyehat

HES Kodu, Hayat Eve Sığar cep telefonu uygulaması üzerinden veyaa kısa mesaj yoluyla alınabilecek.
Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre HES kodları, kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor ve sabit değil. Her paylaşımda farklı bir HES Kodu verilecek.
HES Kodu sorgulaması için kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak istenilecek.

Hayat Eve Sığar uygulaması, android için Google Play Store ve ios için AppStore üzerinden indirilebiliyor

 

Uygulama güvenilir mi?

Hayat Eve Sığar uygulamasını indirirken kullanıcıdan alınan izinler ve erişimler : GPS ve ağ tabanlı konum bilgilerine erişim, telefon rehberi, kamerada resim çekme ve görüntü kaydetme, kablosuz bağlantılar, tam ağ erişimi, Google hizmet yapılandırmasını okuma, Bluetooth ayarları, internetten veri alma.

Hayat Eve Sığar uygulaması Türkiye‘de faaliyet gösteren üç GSM operatörüyle çalıştığı için cep telefonunun kayıtlı olduğu operatörle paylaşılan tüm veriler yine bu uygulama aracılığıyla devlet sistemlerine doğrudan erişim veriyor.

Bütün bu oluşan soru işretleri karşısında halen güvenilirlik durumu tartışmaya açık görülüyor.

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.