HALK İSRAİL’İ PROTESTO EDEDİYOR!

Abluka altındaki Gazze’de el-Ehli Baptist Hastanesi’nin bombalanmasının ardından tüm Dünya’dan İsrail’e tepkiler geliyor. Türkiye’de de memleketin yer yerinden binlerce vatandaş sivillere yönelik saldırıyı protesto etmek için sokaklara çıktı. Dün gece ve bugün ilerleyen saatlerine kadar sosyal medyada memleketin her yerinden gelen sokak protestoları ve eylemlerden görüntüler vardı. Halk israil’i protesto ediyor.

Didim'de İsrail protesto edildi
İsrail’in Gazze’de hastaneyi vurması sonrası neredeyse tüm Türkiye’de halk protesto gösterileri düzenledi. Didim’den de protesto sesleri yükseldi.   

Protesto ve eylemlerin en kalabalık ve yoğun biçimde hissedildiği İstanbul’da kalabalık Beşiktaş’ta bulunan İsrail Başkonsolosluk binasının önünde akşam saatlerinde toplanmaya başladı. Ellerinde Filistin bayraklarıyla İsrail’i protesto etmek için bir araya gelen kalabalık için çevik kuvvetin de aralarında bulunduğu polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldılar. İstanbul İsrail konsolosluğu önünde toplanan kalabalık halk içerisinde bulunan bazı marjinal grupların konsolosluk binasına havai fişek attıkları görüntüleri canlı yayınlarda sosyal medyada paylaşmaları dikkat çekti. Oluşan kalabalık sebebi ile uluslararası basında da yer bulan İstanbul protestosunda ellerinde Filistin bayrakları ile “Allahu ekber” sloganları atan, tekbir getiren ve sala okuyan kalabalığa müdahale eden çevik kuvvetin, provakatif eylemleri önlemek için toma ile biber gazı ile yaptığı sert müdahale de yine sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından eleştiri konusu oldu. İstanbul protestolarında bir kişi yüzüne isabet eden plastik mermiyle yaralandı, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Nuri Tüfekçi’nin babası ise protestolar sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’de hastaneyi vurması sonrası neredeyse her ilde halk protesto gösterileri düzenledi.
Sosyal medyadan gelen görüntülerle takip edebildiğimiz kadarıyla birçok ilde İsrail’i protesto edildi. İzmir, Aydın, Adıyaman, Amasya, Bingöl, Bursa, Bilecik, Bolu, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Sinop, Tekirdağ ve Kırklareli, Konya, Kayseri, Antep, Maraş, Urfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Eskişehir, Kütahya ve pek çok şehirde cadde, sokak ve meydanda toplanan kalabalıklar İsrail’i hedef alan eylem ve söylemlerle İsrail’i protesto ettiler.

Didim’de Ak Parti Aydın İl Yönetim Kurulu Üyesi  ve Koordinatör Mevlüt Kayabaşı’nın yapmış olduğu basın açıklamasında İsrail protesto edildi “Şerefli Gazze halkının ve İslami direnişin yanındayız.”

Didim'de İsrail protesto edildi
Didim’de Ak Parti Aydın İl Yönetim Kurulu Üyesi  ve Koordinatör Mevlüt Kayabaşı’nın yapmış olduğu basın açıklamasında İsrail protesto edildi “Şerefli Gazze halkının ve İslami direnişin yanındayız.” 

Didim Merkez Cami önünde bugün yapılan basın açıklaması ve protestosuna Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkan yardımcısı Nihat Özçevik, Didim İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Susam, çeşitli siyasi parti temsilcileri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar yer aldı. Ak Parti Aydın İl Yönetim Kurulu Üyesi  ve koordinatör Mevlüt Kayabaşı’nın yapmış olduğu basın açıklamasında aşağıdaki metin okundu.

“Hırsız ve arsız terörist İsrail’in 10 Ekim 2023’de ilan ettiği abluka altındaki Gazze şeridine yönelik saldırıları sonucunda çocuk, genç, yaşlı ve kadın-erkek binlerce Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. Vatan topraklarını kanla elde etmiş ve binlerce yıldır kanla koruyan bir milletin evlatları olarak bu vahşete sessiz kalmayacağız. Bu günden sonra kim Filistin devletine terörist, İsrail’e devlet derse ömür boyu hasmımızdır. Şerefli Gazze halkının ve İslami direnişin yanındayız.
Günlerdir terörist İsrail ordusu hastaneleri vurmakla tehdit ederken dünkü saldırılarıyla Al Ahli hastanesine doğrudan saldırarak yüzlerce masum Müslüman kardeşimizin ölümüne neden olmuştur.
Dünya’da başka bir rejim yoktur ki soykırıma uğradığını iddia ederek başka bir millete fütursuzca soykırım yapsın.
Terörist İsrail bizim gözümüzde hırsız, gaspçı ve savaş suçlusu bir terör örgütüdür. Savaş suçlarında zaman aşımı yoktur. Elbet bir gün hesabını verecektir. Kadın, çocuk, sivil ayırmaksızın hastane bombalamak vahşettir, soykırımdır, en büyük insanlık suçudur.
Terörist İsrail işlediği vahşetle on yıllardır sürdürdüğü zulümle karşımızdadır. Eşi görülmemiş bir yüzsüzlükle ve pervasızlıkla işlenen bu insanlık suçunu göz ardı etmek bu suça ortak olmaktır.
Allah’ın laneti terörist İsrailin üzerine olsun.
Katil Netanyahu hayvanlarla savaşıyoruz, demiş. Domuz senin babandır. Şeytandan daha lanetli olan bu adamlar Hitler’e rahmet okutacak bir vahşete onlarca yıldır imza atmaktadır. Hesap günü ahiret günü değildir. Dünya’da bunun hesabı kesilir.
Devletimize ve liderimiz Cumhurbaşkanımıza açık çağrımızdır. Müslüman Türk Devleti’ni sınırları geçmişte olduğu gibi Kudüs’ü içine alacak şekilde genişlemelidir.
Kudüs Peygamberimizin hatırası,
Selahattin Eyyubi’nin emaneti,
Sultan Selim Han’ın fethi,
Abdülhamit Han’ın mirası,
Filistin devletinin başkentidir. Kudüs bizimdir.”
Sözlerine yer verildikten sonra Didim Merkez Camii önündeki grup tekbir getirilerek basın toplantısını sonlandı.

Didim'de İsrail protesto edildi
Didim’de İsrail protesto edildi

Ege İdea Dergi – Didim / 19.10.2023

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.