HALİL ÜLKER

Halil Ülker Röportajı – Umut Kaşan- Ege idea Dergi

Uzmanlığın ne olduğunu iyi biliyor işi uzmanına bırakmış.

Bu hafta Ülkerler AŞ nin ortağı, yılladır Söke ve Didim de profesyonel inşaat işi yapan, kendi deyimi ile ömrünün yarısı Söke’de yarısı Didim’de geçmiş  inşaat işinin ehli olmuş, son yıllarda ise yaz kış Didim’de yaşayan yaptığı onca lüx ve güzel ev sonrasında kendi hayalindeki evi yaratmış işadamı Halil Ülker’in evindeyiz.

Didim Home Designer yetkilisi Barış bey ile birlikte kapalı bir havada Halil beyin evine doğru yola çıktık. Henüz yeni bitmiş bir inşattın önünde durduğumuzda, içeride dayalı döşeli bir dairenin olduğunu bilmek beni şaşırttı. Merdivenlerden yukarıya doğru çıkarken merdiven genişlikleri gibi, kapılar, merdiven korkulukları gibi bu yeni bitmiş inşaata dair minik detaylardaki kalite ve özen gözüme ilişti. Artık Didim’de yeni yapılan inşaatlar ne kadar da özenli diye düşündüm. Sanıyorum ki Didim gerçekten inşaat sektöründe de kabuk değiştiriyor. Halil Bey son derece misafirperver evi ve misafirleri ile de çok ilgili bir ev sahibi. Evi de Didim Home Designer dokunuşları ile itiraf etmeliyim ki kışkırtıcı güzellikte.

Hayalinizdeki gibi bir ev yaratmaya, bu evi dekore etmeye ne zaman karar verdiniz? Yıllarca kafanızda tasarladığınız bir hayali mi gerçekleştirdiniz? Vallahi tam olarak bu inşattı yapmaya başlayınca karar verdim diyebilirim. Bu güne kadar çok güzel evler villalar yaptım ama hiç kendim de otururum kendime de ev yaparım diye düşünmemiştim. Bu inşaatla birlikte başladı benim evimin de hikayesi.

Didim Home Designer markası ve Barış Aktaş  ile ne zaman tanıştınız? Barış Beyi gıyabında biliyordum, methini de duymuştum ama inşaat bitip iş evi dayamaya döşemeye yani tefrişata gelince yeterince iyi araştırma yaptığımı düşünüyorum. İşine son derece hakim olan Barış bey ile bu süreçte daha da samimi olduk hatta arkadaş olduk diyebilirim. Bu evde Barış beyin emeği  gerçekten çoktur. Barış bu işe çok hakim, Barış bu işi seviyor ve Barış Aktaş bu işi iyi biliyor.

Evinizi dekore ederken karşınızda size  fikir veren, öneriler sunan profosyonel kişiye tamamen  mi güvenirsiniz yoksa ben bu rengi bu objeyi istemiyorum ya da şu modeli arıyorum da dediniz mi? evde size ait fikirler detaylar neler?  Koltuk seçimleri boya ve ışıklandırmalar benim tercihim kendi zevkimdir. Ama özellikle mutfak ve geri kalan detaylar aksesuarlar objeler aslında evi ev yapan diğer detaylar özellikle mutfak mesela onlar Barış bey’in emeğidir.

Genelde dekorasyon fikirleri, bir evin yaşam ve dekorasyon tercihleri , erkeklerden çok kadınların işiymiş gibi algı hakimdir. Bir evde neyin nasıl değişeceğine sanki önce kadınlar karar verir? Bu evde kızınızla yaşadığınıza ve evinizi kendi istediğiniz gibi dayayıp döşediğinize göre size de sormak isterim. Siz bu konuda ne diyorsunuz evi dekore etmek önce kadınların işi midir?  Hayır hiç olur mu hiç öyle şey… hayatta hepimizin bir zevki tercihi var. Ben evimi ve eve ait her detayı çok seviyorum. Biz Barış bey ile son derece de keyifle dayadık döşedik bu evi. Didim Home Designer mağazasında bu koltukları gördüğümde çok sevdim. Evet koltukları görmüştüm ama bu sehpayı koltuk aldırdı, tv ünitesini sehpa aldırdı diyebilirim ve çok da uyumlu oldular eve.  Ama bak halıyı da Barış bey getirmiş koymuş eve ama gördüğüm gibi halıyı da çok sevdim. Hepsi birbiri ile uyumlu. Bu salonun bana huzur veren, bana evimdeyim keyfi hissettiren, bana kendimi  çok  iyi hissettiren  bir ruhu var. Didim Home Designer ile çok güzel çok da keyifli oldu evim.

Yeni bir eve misafir olarak girdiğinizde ilk ne dikkatinizi çeker ? Peki siz neye dikkat edersiniz ilk misafir olduğunuz evde ? girdiğiniz evin halısın, mobilyasına, perdesine dekorasyonuna mı dikkat edersiniz  yoksa evin kokusuna temizliğine mi?  Bu evden sonra artık tavan yüksekliğine dikkat ediyorum. Evimin tavan yüksekliği ve bende yarattığı ferahlık sonrasında ayağa kalktığımda elimi havaya kaldırdığımda dokunabildiğim kadar yakın tavanı olan bir evde artık oturamam sanki. İstediği kadar özel ürünleri,farklı dekorasyonu olsun meğer  tavan yüksekliği ne kadar da önemli bir detaymış bu evde onu anladım. Evimi de salonumu da eşyalarımı da şimdi daha çok seviyorum. Bakın bu ev bana mutfağı da sevdirdi… mutfakta bu kadar vakit geçirdiğimi hiç bilmem ama bu evde mutfağımı ve  mutfak masasını öyle çok seviyorum ki, o masada öyle keyifle oturuyorum ve de misafirlerimi ağırlıyorum ki  mutfak masasından kalkıp da salona şu rahat koltuklara uzanmak bile içimden gelmiyor artık hatta bu günlerde mutfakta yaşıyorum bile diyebilirim…

Misafir ağırlamayı sever misiniz?  Çok severim. Evim hiç misafirsiz kalmaz. Gelen misafirlerim de benim evimde kendi evlerindeymiş gibi rahat etsinler evimden de benim kadar keyif alsınlar isterim.

Bu evi bir profosyonelce dekore etmek bütçenizi sarstı mı?  Ekonomik algı, bütçeler kişiden kişiye değişir ama bu kalitede bu ürünler çok ekonomik, Didim Home Designer ürünleri çok keyifli. Ben de işimde profosyonelim. Profosyonellerle çalışmayı ve bir profosyonele güvenmeyi iyi bilirim, pek çok üzün ve mağaza dolaştım. Bu kalitede ve bu fiyatlarda ürünler ile bu ev sonrasında  gerçekten Barış bey de işini çok iyi yapıyor diyebiliyorum.

Kişiler için ilk evleri çok özeldir. Sizden ilk eviniz ile bu son evinizi kıyaslamanızı isteseydik, hayata bakışınız zevkleriniz ve size dair pek çok değişen detay ortaya çıkıyor mu?  İlk evim de çok güzeldi ki benim… Söke’deydi ilk evim ve o zamanlar o evin bir de hanımı vardı tabii diyor ve gülümsüyor. İlk evim 250 mt’2 çok büyük çok modern dekore edilmiş keyifli de bir evdi. Yani onu da çok özenle dekore etmiştim zamanında ama şimdi bu ev evet bu evin keyfi ve konforu bana ilk evimi bile unutturdu diyebilirim. Yaşadığım her eve gereken özeni gösteriyorum.  Sabahları uyandığımda şu pencereden denizi görmek bile yetiyor bana. Güne enerjik, güne yüksek motivasyonla ve güne hazır uyanıyorum bu evde. İnanın evden çıkarken akşam olsa da yine evime dönsem diyerek çıkıyorum.

Eve dair kafamda hiçbir detay oluşmadan koltukları mağazada gördüm çok sevdim ve hemen almaya karar verdim. Belki de sadece koltukları alacaktım. Koltukların klasik yapısındaki modernliği çok sevdim. Eşyayı seviyorsam kafamda eve yerleştiriyorsam üzerinde daha fazla düşünmüyorum.  Ama Barış bey işinde öyle iyi ki koltukla başlayan alışverişimiz tüm evin dekorasyonu ile son buldu. Aslında  benim kadar iyi biliyor evimi, bana evde neyin keyif verdiğini, evime ait detaylar ise onun profesyonelliğidir. Bana verdiği ev hediyesi bile biliyorum ki evin ihtiyacı olan başka bir detaydır.

Mobilyada klasik mi modern mi ? – Modern

Mobilya tercihiniz modüler mi fonksiyonel mi ? Yani koltuk yatak da olsun, sağından solundan bir şeyler çıksın, aynı zamanda sehpa olsun ters çevir başka bir işe yarasın hayır hayır modüler benim için koltuk önce koltuk olmalıdır.

Renk uyumuna dikkat eder misiniz ? Objelere göre duvar rengini değiştirebilen uyum delisi kişilerden misiniz yoksa dekoratif bir obje size kendinizi iyi hissettiriyorsa uyumsuz da olsa kullanır mısınız?  Vallahi bana kendimi iyi hissettiriyorsa sevdiysem kullanırım. Hiç de uyumsuz gelmiyor renk de obje de o zaman. Evinizi eşyanızı sevmek ile ilgili bir durum sanırsam. Evin dekorasyonunu yapan kişinin de işinde uzman olması da başka önemli detay. Beni her konuda çok doğru yönlendirdi  Barış Bey.

Yeni bitmiş inşaat sonrası evini yeni dekore etmiş bir ev sahibi olarak şu an inşaat halinde evi olan evini dekore etmek isteyen okurlarımız için nasıl tavsiyeleriniz olurdu? Vallahi açık yüreklilikle en kestirmeden gidip barış beyi bulsunlar ona güvensinler derim. Şu saat, şu köpek, şu at gibi evdeki bazı dekoratif objelerden benim hiç de haberim yoktu. Bazı aksesuarlar ve ilginç detaylar da Barış beyin incelikleridir.

Halil bey de öyle şık ve kaliteli inşaatlar yapıyor ki onun evi için ben de elimden gelenin en iyisini yapmaya, bu ev için gereken özeni ortaya koymaya çalıştım diyor Didim Home Designer yetkilisi Barış Aktaş.

Bu keyifli sohbeti ve evinin kapılarını bize açtığı için ‘ Halil Ülker’e çok teşekkür ederim.

Haber/Röportaj : Umut Kaşan Karabacılı / Şubat 2017
Fotoğraf : Erdem Özden

Haber:  Umut Kaşan Karabacılı / Şubat 2017
Fotoğraflar : Erdem Özden

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.