GÜLE GÜLE,  CARETTA CARETTA!

Nesli tükenmeyle karşı karıya olan, kabuk boyları 1 metre kadar büyüyebilen Caretta Caretta türü iribaş deniz kaplumbağaları yuvalama alanı dışında olmasına rağmen, Didim’i sevdiler.

Didim’de 5 yıldızlı Aguasis De Luxe Otel’in denize 5 metre uzaklıktaki plajına yumurtalarını bırakan Caretta Caretta’nın yavruları, minik Caretta Carettalar Didim Aquasis Plajından yeni evlerine engin denizlere doğru hareket ettiler. Otel yöneticileri, çalışanlar ve otelde konaklayan yerli yabancı turistler minik Caretta Caretta’ların ilk yolculuğunu heyecanla ve mutlulukla izlediler ve o anları kayıt altına aldılar.

Aguasis De Luxe Otel’in sahibi Burak Karakaya bu özel kaplumbağaların otel plajına yavru bırakmasının sevindirici ve heyecan verici olduğunu belirterek, “Didim’i ve plajımızı tercih etmeleri çok güzel ve heyecan verici. Biz bu durumu fark ettiğimiz günden bu yana, bölgeyi özenle koruduk, bize düşen tüm sorumlulukları olması gereken hassasiyetle yerine getirdik. Yavruların dünyaya gelişi ve denizle buluşması da ayrı bir güzellik, umarım seneye de bu muhteşem doğa olayına yine tanıklık ederiz.” dedi.

MİNİK CARETTA CARETTALAR’IN DİDİM’DEN BAŞLAYAN HEYECAN VERİCİ YOLCULUĞU

Bu özenli süreçte EKODOSD derneği tarafından otelin güvenlik personeline 45. Günden itibaren yuva çıkış kontrolü yapmaları için eğitim verildi. 12 gün geceleri büyük bir sabırla verilen görevler yerine getirildi. Ancak yavrular çıkmadı. Otel plajının hemen yakınındaki Didim Parlamenter Sitesi plajı yuvasındaki yavrular 1 hafta erken çıkmasına rağmen, Aguasis De Luxe Otel kumsalındaki yuvadan 57. Günde hiçbir yavrunun çıkmaması şüphe uyandırdı.

EKODOSD derneğinden Bahattin Sürücü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Egemen İşcan ve personelleri, Aguasis De Luxe Otel sahibi ve yöneticileri ve otelde konaklayan misafirlerin katılımıyla düzenli olarak yuva kontrolü yapıldı.

Kumsalın dolgu olması ve sonradan getirilen kumların iri ve sıkı olması, yuva alanının da denize yakınlığı nedeniyle taban suyunun birikmesi nedeniyle, yavruların yukarı çıkamadığının gözlemlenmesi ile yuvadan çıkarılan yavrular, kanal açılarak sağlıklı bir şekilde denize gönderildi.

Yapılan kontrollerde Caretta Caretta’ların yuvaya 83 yumurta bıraktığı ve 60 yavrunun denize ulaştığı kayıt altına alındı.

Umut Kaşan’ın konu hakkında edindiği bilgiye göre 150 milyon yıllık geçmişe sahip deniz kaplumbağasının erkekleri yumurtlamak için karaya çıkmak zorunda kalmadığından hayatlarını suda geçiriyor.

Dişisi ise sadece doğdukları kumsala yumurtlamak için çıkıyor. Sadece yumurtlamak için karaya çıkan ve kumları kazarak bir defada 100’den fazla yumurta bırakabilen dişi Caretta Caretta, ardından tekrar suya döner, yavrular ortalama iki ay sonra kendi kendilerine yumurtalarının kabuklarını kırarak dışarı çıkarlar ve gece boyunca denize ulaşmaya çalışırlar.

Caretta Caretta’ların cinsiyetleri yumurtada geçirdikleri süredeki çevre sıcaklığına bağlı olarak değişiyor. 26 derecenin altındaysa yumurtadan çıkan erkek, 32 derece üstündeyse dişi oluyor. Küresel ısınma tehlikesi altında zamanla tek cinsiyete dönecek olan Caretta Carettalar’ın nesilleri yok olma tehlikesi altında olduğu için koruma altındalar.

“Umut Kaşan’la Didim’de Hayat” haberidir. www.hurriyet.com.tr link’e tıklayarak Hürriyet Ege’de yayınlanmış haberimize ulaşabilirsiniz.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.