Ergin & Bayram İŞLİYEN / Ergin Müzik ‘Müzisyen’

Ergin & Bayram İŞLİYEN / Ergin Müzik ‘Müzisyen’

Toprak için bile savaşa girmemiş müziğin dansın neşenin, renkliliğin, özgünlüğün ve özgürlüğün simgesi olan bir topluluğun yani Roman topluluğun yeni nesil temsilcisi müzisyen baba-oğul onlar. Bir kültürü bir geleneği temsil ediyorlar ki Romanlar çocuklarına “Pembe” adını koyacak kadar renkli, ayılana gazoz bayılana limon diyecek kadar oynak ve bence de hareketli ritimleri, kendilerine has şiveleri yorumları ve dansları ile sanat dünyasının olmazsa olmazları. Baba – Oğul röportajları içerisinde galiba en neşeli röportajı okumak üzeresiniz.

Ergin Bey de Oğlu Bayram da müzik eğitimi almamış ama her ikisi de düğünlerin vazgeçilmez müzisyeni. Baba oğul birlikte çalışıyorlar. Sloganları bile var “ Ergin Müzik, giderken sağda dönerken solda… Ergin Müzik her yerde’. Baba oğul düğünlerin vazgeçilmezi onlar ama Ergin İşleyen aynı zamanda gündüzleri başka bir işte mesai yapan memur. Didim Belediyesi Çevre Temizlik görevlisi. Gündüzleri şehri, geceleri de düğünleri güzelleştiriyor. Oğlu Bayram İşleyen de derslerinde oldukça başarılı sınıfının neşeli  öğrencilerinden.

Müzik eğitimi almadan nasıl başladın çalıp söylemeye Ergin? 8 -9 yaşlarımdaydım Altınkum’da telefon kartı satıyordum. Bir gün masaya eğildim ve kendi kendime ritim tutarken içimden dedim ki ben org çalarım! Babama dedim ki bana bir org alır mısın?  Sağolsun aldı! Yemin olsun o org eve gelir gelmez ben Mevlana’ya çiftetelli çaldım. Ne eğitim ne bir şey. Ben nota okuyamam ama duyduğum şarkıyı ertesi gün çalarım. Bayram ‘da benim gibi. Ben de Bayram’a özel ders veremiyorum ki gece gündüz ayrı çalışıyorum. O da kendisi evde kulaklığı takıp org çalıyor. Roman şarkılarında benden de üstün diyebilirim.

Bence siz Romanların genetik olarak müziğe yatkınlıkları var. Üstelik de hareketli, heyecanlı bir yapılarınız var, pratik zekânız var. Çok da neşeli insanlarsınız. Ya çalıyor ya söylüyor olmadı oynuyorsunuz. .. Peki, eğitim almayı hiç düşündün mü?  Hiç düşünmedim. Sana bir şey diyeyim mi Umut Hanım müzik eğitimi alıp çalanlar inanın Romanlar kadar nağmeli duygulu çalamaz. Okurken de çalarken de… Biz nota falan hiçbir şey bilmiyoruz. Sadece ses biliriz duyarız. Mesela bir sanatçı gelir ”Ergin si üzeri çal mi üzeri çal” der ve ben çalarım. Oynatırken de terletiriz yani. İşimi de çok iyi yapıyorum Allaha şükür eğitim almak ihtiyacı da hissetmedim. Aslında Didim’de romanları içinde profesyonel anlamda müzisyenlik yapan da bir biz varız. Çalıp söyleyenler vardır ama iş olarak biz yapıyoruz işte.

Didim’de düğünlere en çok çağırılan müzisyenlersiniz galiba? Baba – Oğul 2 kişi misiniz? Ekipte başkaları da var mı?  Aslında bizim ekip 4 kişi. Biz iki kişi çalıyoruz, ama orkestramız dört kişi. Biri organizasyonları ayarlar, sahneyi falan da hazırlar, biri de para toplayıcı. Didim’de benim bildiğim 11 tane müzisyen var. Ama Roman’ların içinde bir tek ben varım. Sezonda 75 – 76 düğün çalıyorum. Gidemediğim yerde de güvendiğim müzisyenleri yerime gönderdiğim de çok oluyor.

Oğlunla beraber müzik yapıyorsun, haliyle onun hem babası hem de hocasısın. Baba oğul birlikte çalışmak nasıl bir şey? Ayrıca Bayram delikanlılığa geçiş sürecinde bir ergen. Zor oluyor mu sizin için?  Biraz stresli ama ne yapalım idare ediyoruz. Bazen o beni dinlemiyor, bazen de ben onu anlaşıp gidiyoruz. Bayram canı istediğinde güzel çalıyor canı istemezse de çalmıyor. Hem hocası olmak, hem babası olmak da zor.

Hangi enstrümanlara hakimsiniz?  Ben sadece org çalıyorum. Ama Bayram davul , darbuka ve bağlama da çalıyor.

Bayram sen hiç kurslara gittin mi ? eğitimini de alayım nota da öğreneyim dedin mi ? Okulda kursa gitmiştim bir ama rahatsızlanıp bıraktım. Evde kendim çalışarak öğrendim. Kendim kendime daha güzel öğreniyorum.

Bayram yaşıtların babalarından harçlık alırken sen ise bu yaşta kendi paranı kazanıyorsun? Babanın iş ortağısın. Nasıl hissediyorsun? İş hayatın okulunu etkiliyor mu? Derslerin nasıl? Kaça gidiyorsun? 8. Sınıfa gidiyorum. Derslerim de iyi. Para da kazanıyorum sayılır ( Gülüyor ) Para kazanıp kazanmamak da önemli değil benim için, ben içimden gelen, sevdiğim şeyi yapıyorum.

Kaç yıldır birlikte baba – oğul müzik yapıyorsunuz? 3 – 4 yıl?

Bayram emzikle mi çıktı sahneye?  Ben 99 da ben başladım. Bayram da ilkokul 2. Sınıfa giderken başladı. 7 yaşında falandı. Ergin sen de oldukça genç babasın. Kaç yaşında evlendin? Kaç çocuğun var? Nasıl bir babasın?  (Otoriter , disiplinli, duygusal, arkadaş gibi )  Ben 13 yaşında evlendim. Bizde evlilik biraz erken oluyor. Allah bağışlarsa 2 çocuğum var. İkisi de erkek. Bayram büyük olan. Diğer oğlan 6 yaşında. Ben arkadaş gibi babayım. Sor Bayram’a…

Çocuklarının da müzisyen olmasını mı istersin? Çocuklarınla ilgili hayalin nedir?  Müzisyen olsunlar isterim. İyi müzisyenler olsunlar. Ben de işimi çok seviyorum. Bayram orkestranın da bel kemiğidir. Ben yoksam olmasam da alır tek başına bitirir o bir düğünü bak o kadar da güvenirim ben Bayram’a. Bayram iyi bir müzisyen.

Oğlun dışında yetiştirdiğin, sizinle çalan başkaları da oldu mu? Yetiştirmeye çalıştım olmadılar.

Bayram sen hiç müzisyenlik dışında başka bir mesleğin hayalini kurdun mu? Düğünlerde  müzisyenlik yapmaktan ve babanla beraber çalışmaktan mutlu musun ? Hayır! çok mutluyum ve hiç başka bir şey düşünmedim. Başka hayallerim de yok. İleride de müzisyenlik yapmayı düşünüyorum. Ben müziği çok seviyorum.

Bayram iyi bir müzisyensin çalıyorsun ama söylemeyi hiç düşündün mü? Şarkı söylüyorum evet ama sesim şu günlerde tam oturmadığı için fazla söylemiyorum.

Bayram müzik dışında başka şeylerle de ilgileniyor musun? Mesela kitap okuyor musun mesela bilgisayar oyunları oynar mısın saatlerce? En son hangi kitabı okudun ? Tabi ki derslerimle ilgileniyorum ders çalışıyorum. Kitap da okuyorum. Son okuduğum kitap Kötü Çocuk. Hatta filmi de var.

Bayram yabancı müzik ya da farklı müzik türleri de dinliyor musun? Kimi dinliyorsun en çok müzisyen olarak? Yabancı müzik mi? Hayır dinlemiyorum. Sökeli ‘Hasret Hökrek’ dinliyorum en çok. Hayranıyım. Diyelim bizim de onun da sahnesi var. Ben babamdan izin alıp gider onu dinlerim.

 

Bayram sana göre güç nedir? Bilgi bence en büyük güçtür. Ergin ‘Bilgi demek para demektir oğlum’  ama o da iyi biliyor ki… Bilgin varsa paranda vardır.

Ergin biraz da kendi babandan konuşalım mı? Baba deyince aklına ilk nasıl bir resim geliyor? Nasıl bir renk? Nasıl bir ses? Allah herkese benim babam gibi bir baba ve Bayram gibi bir çocuk nasip etsin. Benim babam anlatılmaz. Ay çok duygulandım şimdi.  Evin direğidir be babam. Baba dedin mi onun gölgesi yeter bana.

Ergin Didim Belediyesinde temizlik hizmetlerinde görevlisin, o işini seviyor musun ? Ben çalışmayı seviyorum. Belediye ye 17 yaşımda girdim. Ondan önce de aynı gün içinde balık satıyordum, manavlık yapıyordum odun satıyordum.  Belediyedeki işimi de çok seviyorum daha benim tek bir uyarı cezam olmamıştır. Şimdiye kadar ne kimseden ne bir azar işittim ne de tutanak yedim. Sorumluluklarıma ve işime sahibim. Severek yapıyorum. Belediyemizin özel gecelerinde de beni çağırırlarsa beş kuruş para almadan da gidiyorum.

Didim Belediyesinde bir orkestra kurmayı her iki işini de birleştirmeyi düşündün mü? Bir roman orkestrası kuralım diye çok düşündük, ama kısmet olmadı. Yapamadık. Dernek olarak Roman dans grubu ile sahne şovları yaptık, çok beğenilen dans ekipleri çıkardı dernek başkanımız, ben de çaldım o şovlarda ama o dans grubunu devam ettirmedik. Hepsi de aşık olup evlenip gitti kimse kalmadı. Gidenlerin yerine yetiştirmeye çalıştıklarımızdan da bir şey olmadı maalesef.  İlki gibi olmadı.

Çok erken yaşta evlenmişsin çok erken yaşta da baba olmuşsun. İki işin birden sorumluluğunu taşımayı, bu çalışkanlığı sorumluluk duygusu tetikledi?  Çoluk çocuk sahibi evli barklı adamsın. Tabii çalışmak lazımdı. Aslına bakarsan 13 yaşımda evlendim. Düğünüm oldu, evlendiğimin ertesi günü sokakta arkadaşlarımla top oynadım ben. Bayram da ben 17 yaşındayken doğdu. Askere giderken 3 yaşında bebe bıraktım geride.

Ergin sana göre güç nedir? Para. Bana göre güç paradır.Paran varsa her yerde her şeyin var. Ama tabii para da bir yere kadar aynı zamanda kişilik te çok önemli.

Bayramın annesi ile ayrı olduğunu öğrendik. Bayram annesi ile kalıyor. Sen sonrasında kaç evlilik yaptın?  Bayramın vekâleti bende ama o annesi ile kalıyor. Ben 5. Kere evlendim. Bu 5. evliliğim aslında.

Aşık da bir adamsın demek ki … çapkın mısın?  Artık değil. Limit doldu. Şimdiki eşim de halamın kızıdır. Artık dedim ki akraba alayım çünkü bayağı bir ev verdik diğerlerine. Bayram ilk hanımdan oğlumdur.  6 yaşında oğlan da şimdiki hanımdan.

Bayram kolay da değil galiba beş evlilik yapmışsın. Bütün evlilik tekliflerini sen mi yaptın? Tüm düğünlerinde de sen mi çaldın?  Yok ya evlilik tekliflerinin çoğunu ben aldım ( Gülüyor ) ilk evliliğimde çaldık oynadık. Sonrasında da pek gerek olmadı. Fazla masrafa gerek yok ( Gülüyor )

Ergin oğullarının da senin gibi erken evlenmesine müsaade eder misin?  Hayır. Bazen şakasına evlen lan evlen artık diyorum Bayram’a ama tabii şaka bu. Ben zaten karşıyım erken yaşta evlenilmesine. Ben o hatayı yaptım çocuğumun da yapmasını istemiyorum.

Baba olmak ve eş olmak farklı şeyler. Bazı eşlerinden çocuğun var bazılarından yok. Baba olmanın sorumluluğunu yeterince taşır mısın?  Baba olmak sorumluluktur taşırım tabii. Ben beş kuruşsuz gezerim ama çocuğumun cebine en az elli ya da yüz lira bırakırım. Çünkü bizim roman mahallemizde cebinde parası olmayan çocuklar gidip 10 liraya kötü maddeler kullanıyor. Benim oğlumun ne maddelere ne de paraya ihtiyacı yok. Biz annesi ile ayrıldığımız da ben askerdeydim. Bayram’a babam baktı ama annesi ile görüşmesine de asla karşı çıkmadım. Şu an da annesi ile kalıyor zaten. Mesela dün aradı baba hava soğudu da evde odun yok dedi. Hemen tamam dedim.

Didim dışından da teklifler alıyor musunuz?  Gidiyorduk bazen ama bu sene bıraktık. Bodrum’da falan  daha iyi para kazanıyoruz ama gidip gelmesi zor oluyor. Sabah işe kalkınca yol git gel zor oluyor. Artık gitmiyoruz.

Didim’de oldukça tanınan popüler bir kimliksin. Gece sahne alıp gündüzleri çalışırken zor olmuyor mu?  Ben çok güzel bir çevreye sahibim. Yolda yürürken tanımadığım insanlar bana sloganımla sesleniyorlar. ” Ergin Müzik giderken sağda gelirken solda”.  Yahu çok mutlu oluyorum.

Sürekli oğlunla çalışıyorsun. Baba olmadan önce yaptığın ve şu an yapamadığın şeyler var mı? Yok yok . Ben zaten de bekarlığa alışmışım. Yoksa beş kere evlenmezdim ( Gülüyor ) Bin bin beş yüz kişinin içine çıkıyorum. Üzerimdekiler ütülü olma zorunda. Mesela hanım annesine gidiyor  gezmeye bir hafta falan kalıyor. Ben gömlek ütüleyemem ki. Evlilik de zaten destek işi değil mi ? Ben gömlek ütüleyemem ama ben de hanıma yardımcı oluyorum. Eşim evde yokken bulaşıkta yıkarım. Makine de tutarım eve. Ama bak inan olsun mutfağa bir gir bu adam tek kalıyor demezsin. Öyle derli topludur benim ev de! mutfak da !

Baba oğul kuşak farkından dolayı aranızda iletişim problemi oluyor mu?  Olmuyordu ama şu aralar ara sıra oluyor. Arkadaş ergenlikte olduğu için ( Gülüyor )

Ergin ben oğluma asla bunu yapmam dediğin bir şey var mı?  Oğluna sık sık ne öğütlersin? Ben de genç oldum. Bayramı anlıyorum ama sadece sigara içmesini istemiyorum. Kesinlikle sigara içme diye öğütlerim. Astımı var Bayram’ın yıllarca hastanelere gittik geldik. Onun kendi sağlığını düşünmesini istiyorum. Bakın Umut Hanım yeri gelince iki tek atsın ama asla sigaraya bulaşmasın.

Ergin sahneyi hiç komple Bayram’a bıraktığın oluyor mu? Tabi tabi. Güveniyorum. Mesela ben olmasam da o bu düğünü paşalar gibi bitirir. Biz hiç mola da vermeyiz çalışırken. O yüzden insanlar bizi beğeniyor. Bizim tek dinlenme zamanımız takı merasimi sırasındadır.

Çok fazla gelin damat görüyorsun. Hiç iki defa düğününü çaldığın birileri oldu mu? 3 bile oldu. ( Gülüyor ) demek iyi eğlendiriyoruz.

Bayram için ilk defa işte bu çocuk benim oğlum dediğin göğsünü kabartan o an? Askerdeydim. Bayram de daha çok küçük. Albay elbiselerini giyip yanıma gelmişti.

Bayram peki senin babanla gurur duyduğun unutamayacağın bir sahne var mı?  Babamın askere gidişini unutmuyorum. Çok duygulandım ve gururlandım

Bayram bir gün gelir de babana  rakip olur musun? Zor soru ( Gülüyor ) Babama rakip olmam ama kendim de müzik yapmak istiyorum. Hatta yakın bir zamanda 2 sene kadar sonra kendim yapmayı düşünüyorum.  Zaten geçen sene de bu sene de gittim bir iki düğüne. İlk düğünümü Aydın da çaldım. Dedem de yanımdaydı çok duygulandım. İnsanları da çok eğlendirdim.

Bayram sektörün içinde büyüyorsun. Müzisyenlerin hayatlarını biliyorsun, içlerinde büyüyorsun.  Ben hiç şunu yapmamalıyım dediğin bir şey var mı? Müzisyenlikte kişilikte çok önemli.  Önden kapora alıp da işine gitmeyen, işini yapmayan sallayan, o  müzisyenlerden olmayacağım.

Bayram peki hiç senin babana babalık yaptığın zamanlar oldu mu? Mesela hiç kavga ettiniz mi? Kavgada arkadaşlarımı çok ayırdım. Babamı sakinleştirdiğim günler de oldu. Babamla tartıştığımız da oldu ama genelde haklı olur. Ama babam bana hep arkadaş gibi baba oldu. Ben ama dedemi de çok seviyorum. Benim de ilk orgumu dedem aldı. Babamınkini de dedem almıştı. Ben dedemi  çok seviyorum.

Ergin and Bayram İşleyen are the new generation musicians from a community, which has never gone to war, even for reclaiming lands, and which is the symbol of music, dance, entertainment, colors, authenticity, and freedom, i.e., the Roman Community. They represent a culture, a tradition. The Roman people are so colorful that they name their kids “Pembe” (Pink), they are so cheerful that they always sing merry songs, and they are essential parts of the world of music and arts with their cheerful rhythms, unique accents and dialects, and dances. I think you are about to read the most entertaining interview among all father and son interviews. Neither Ergin, nor his son Bayram received music education, but they have always been irreplaceable musicians of wedding ceremonies. They work together. They even have a slogan: “Ergin Müzik, giderken sağda dönerken solda…’ Ergin Music is everywhere”. Although they are the most wanted musicians for wedding ceremonies, Ergin İşleyen also works as a civil servant. He works as a sanitation worker for Municipality of Didyma. He prettifies the city during the day, and the wedding ceremonies at nights. His son Bayram İşleyen is a successful student and one of the most cheerful students in his class.

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.