DİJİTAL REKLAMLAR İŞE YARIYOR MU? SANAL DÜNYANIN GERÇEK KAZANCI

DİJİTAL REKLAMLAR İŞE YARIYOR MU? SANAL DÜNYANIN GERÇEK KAZANCI

Hepimizin sanal yani dijital dünyada bir kimliği, bir kişiliği, bir yaşam biçimi ve geride bıraktığı bir ayak izi mevcut. Neyi ne kadar tıkladığımız bizim kim olduğumuzu, neleri sevdiğimizi ve gündemimizi belirliyor. Geride bıraktığımız tıklama izleri ile hem tüketiciler hem de markalar bizi bizden daha iyi tanıyor. Gerçek dünya ile dijital dünya arasında gidip geliyoruz.

Eskiden televizyon karşısında geçen zamanlar yerini telefon ve bilgisayar ekranlarına bıraktı. Özellikle gençler dijital dünyada çokça vakit geçiriyor. Artık alışverişlerimizi, tercihlerimizi, yaşam biçimimizi, ilişkilerimizi, izlediklerimizi, sohbetlerimizi ve dünya görüşümüzü dijital platformda belirliyoruz. Tüketicinin yeni yaşam alanı olan dijital dünya artık markaların da yeni yaşam platformu halini alıyor. Hal böyle olunca markalar dijital dünyada daha çok görünür olmak için pazarlama ve iletişim faaliyetlerini yoğunlaştırıyor ve dijital dünya yatırımlarını artırıyor. Dijital dünyada markalar bir kimlik yaratırken, interaktif uygulama ve stratejilerle hedef kitlesine dokunmaya çalışıyor.

Günümüzde artık internet kullanıcılarının hemen hemen tamamına yakını aynı zamanda da iyi birer sosyal medya kullanıcısı. 7 Milyar kişinin olduğu Dünya’da , 5 milyar mobil kullanıcısı ve 3 milyar Sosyal Medya kullanıcısı bulunuyor.Sosyal medyanın kullanım sıklığının da oldukça yüksek olduğunu ve giderek de kullanım grafiğinin yükseldiğinin görüyoruz. Bu sosyal medya sitelerini ortalama haftada 6 kez kullanıyoruz. Yani hemen hemen her gün. Aslında birçok insanın sosyal medyayı kullanmak için internete girdiğini söylemek de yanlış olmaz.

Dijital dünyada en fazla kullanıcı sayısı hala Facebook’da. Türkiye’de internet kullanıcılarının %91’inin Facebook hesabı mevcut. Facebook’u dünyada 1.35 milyar kişi, Türkiye’de 50 milyon kişi aktif olarak kullanıyor. Facebook yaptığı son bilgilendirmelerde yanlışlıkla tıklanan reklamlardan ücret almayacağını ve çok yakında Facebook TV yakında yayında olacağını açıkladı.

Instagram son dönemlerin en popüler uygulaması ve internet kullanıcılarının nerdeyse %60’ının bir Instagram hesabı var. Yönetilmesi en zor uygulamalardan biri kuşkusuz Twitter çünkü söyleyecek bir şeyleriniz olmalı ve takipçiniz. Türk halkı henüz Twitter’a adapte olamadı. Her yüz kişide 31’nin Twitter hesabı mevcut ve erkekler arasında Twitter kullanıcıları kadınlara oranla daha fazla. Youtube hesabım var diyenler %21’lik dilimde. Türkiye’nin üniversite ve üzeri eğitime sahip kitlesi yaklaşık %12 civarı ve bu durum Linkedin üye oranı %5 ile paralellik gösteriyor. Facebook ve instagram’da hesabı olanlar nerdeyse her gün hesaplarını kullanıyor. Bu durum Twitter, Youtube ve Linkedin’de düşüş sergiliyor.

Her 2 internet kullanıcısından biri sosyal medyada karşılaşılan markaların bazen kişileri daha fazla alışveriş yapmaya yönlendirdiğini belirtiyor.

Her zaman yönlendiriyor diyenlerin oranı ise %14. Buradan hareketle markaların dijitale yapacakları yatırımların boşa gitmeyeceğini söyleyebiliriz.

Sosyal medyada takip edilen ve en başarılı bulunan markaların spor markaları veya teknoloji markaları olduğunu görüyoruz.

Öte yandan markaların web sitelerinin tüketiciler için hala temel bilgi kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bir marka hakkında bilgi alınacağı zaman başvurulan dijital platformların başında %72 ile web siteleri geliyor.

En fazla online alışveriş yapılan platformların başında e-ticaret siteleri ve markaların web siteleri geliyor. Markalardan dijital ortamlarda beklenen aksiyonların başında ise indirim kampanyaları ve çekilişle hediye kuponu verilmesi geliyor.

Sosyal medyada karşılaşılan markalar ve reklamları gerçekten kişileri daha fazla alışveriş yapmaya yönlendiriyor mu? Tüketiciler dijital dünyada gördükleri markayı daha sonra satın alma eğilime gidiyor mu? Yani dijital dünyada markanın görünürlüğü onun satışını etkiliyor mu?

İnternet yaygınlaştığı günden bu yana, markalar için etkin bir satış mecrası halini aldı. Burada internet üzerinden satıştan bahsetmiyoruz. Burada internetin yani dijital dünyanın da bir reklam, tanıtım ve pazarlama ortamı olarak kullanılmasından bahsediyoruz yani aslında markalar dijital dünyada aktif biçimde yer alarak görünürlüğünü artırmayı ve burada güçlenen algıyı satışa yönlendirmeyi hedefliyor.

Elde edilen sayısal veriler de çok net gösteriyor ki, dijital dünyanın satışlar üzerinde %14 varan direk etkisi, %50’ye varan dolaylı etkisi mevcut. Markaların dijital dünyadaki performanslarından, satın alma tercihim konsusunda hiç etkilenmem diyenler ise sadece %25.

 • Görüldüğü gibi dijital ortam hem markanın itibarını, algısını etkiliyor hem de satış hacmini artırıyor.
 • Türkiye 2017’nin ilk 7 ayında Google’da en çok Facebook, Youtube, hava durumu, Sahibinden, Google ve haber kelimelerini arattı.
 • Türkiye aylık 436 dakika mobil kullanım süresiyle, ortalama 257 dakika cep telefonuyla konuşmanın yapıldığı Avrupa’da liderliğini ilan etti.
 • Yapılan araştırmalarda ev arayanların %58’i sitede oturmayı hayal ediyor.
 • Facebook, Google bu sene de dijital reklam alanında agresif büyümelerini sürdüreceklerinin sinyallerini veriyorlar. Facebook’un reklam hacminde yüzde 32.1, Google’ın ise yüzde 14.8 büyümesi bekleniyor. Her iki şirketin dijitalden elde edeceği gelir ise 83 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.
 • Öte yandan  yayın kuruluşları reklam geliri anlamında kan kaybetmeyi sürdürüyor. ABD’de gazetelerin reklamdan kazandıkları gelir geçtiğimiz 10 yılda 50 milyar dolardan düşerek 2016’da 16 milyar dolara geriledi.
 • Yine yapılan araştırmalara göre bizim ülkemizde normal haber ve içerik paylaşımında %89 ziyaret olurken bu oran dedikodu, erotik içerik ve asparagas haberde %200 e ulaşıyor. Verilere göre asparagas haber seviyoruz.

Bir zamanlar bir üniversite öğrencisinin eğlence amaçlı Cola Cola Fan Page kurması ve bu sayfada posterler resimler bikini kızlar, komik ve eğlenceli paylaşımlarda bulunmasının ardından sayfanın üye sayısının 1 milyonu geçmesi sonrasında Cola Cola’ firmasının 3,6 milyon dolara bu sayfayı devralmasıyla yapılan karlı ticaret gençlerin benzer sayfaları yaratmasına kapı açtığı söylenir. Sonrasında da benzer sayfalar yapıldı mesela trendyol fikrinin sahibi bir üniversite öğrencisi idi ve ipekyol onu 20 milyon dolara satın aldı.

Amerikalı tüccar John Wanamaker’in 100 yıl önce söylediği çok bilinen düşündürücü bir söz vardır. ‘Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor; sıkıntım ise hangi yarısı olduğunu bilmiyorum!’

Sosyal Medya belki birkaç yıl önce sosyal medya alternatif iletişim kanalıydı. Sadece belirli markalar sosyal medya hesapları aracılığıyla müşterileriyle iletişime geçmekteydi. Artık sosyal medya olmazsa olmaz bir iletişim kanalı haline geldi. Günümüzde sadece büyük markalar değil kafe, restoran gibi küçük işletmeler de sosyal medya iletişimi yapmaktadır. Hatta küçük ve yerel işletmeler için sosyal medya iletişimi ve reklamları daha kritiktir. Sosyal medyada bir marka ile ilgili yer alan her paylaşım o markayı var eden asıl sermayedir. İnternetteki her cümle, her resim sonsuza kadar orada kalır. Bir kere paylaşılan bir yorum geri alınamaz. Bu yüzden internetteki görünürlük markalar için oldukça kritiktir. Unutmayınız ki Sosyal Medya hesaplarınız sizi sizden önce anlatır.

 

ARE DIGITAL ADVERTISEMENTS USEFUL? THE REAL EARNINGS OF THE CYBER WORLD

We all have identities, personalities, lifestyles, and footprints in cyber, in other words, digital world. Our clicks determine who we are, what we like, and our agenda. Both the consumers and the brands know us better than ourselves through our click prints. We go back and forth between the real world and the digital world.

The times spent watching TV in the past were replaced with smart phones and computers. Especially the young people spend more time in the digital world. Now we determine our shopping habits, preferences, lifestyles, relationships, our favorite shows and videos, chats, and worldviews in digital platforms. The digital world, which is the new living space of the consumers, are now becoming the new living platforms of the brands. This being the case, the brands increase their marketing and communication activities to become more visible in the digital world, and begin to invest more in digital world. While the brands create identities in the digital world, they also try to reach their target groups through interactive applications and strategies.

Today, almost all internet users are also decent social media users. In our world of approximately 7 billion people, there are 5 billion mobile users and 3 billion social media users. We can also observe that the frequency of use of social media is very high, and it continues to increase. We log into these social media networks 6 times a week on average. In other words, almost every day. Actually, it wouldn’t be wrong to say that many people go online only to check their social media accounts.

Facebook still leads the way with maximum number of users in the digital world. 91% of internet users have Facebook accounts in Turkey. 1.35 billion people actively use Facebook throughout the world; the number of active users of Facebook is 50 million in Turkey. Facebook recently announced that it will not charge its users for accidentally clicked advertisements; Facebook TV will also launch very soon.

Instagram is the most popular application of recent times, and almost 60% of all internet users have an Instagram account. Twitter is positively one of the most difficult-to-manage applications because you should have too many followers and many things to say. Turkish people have not yet adapted to Twitter. 31 out of every 100 people have a Twitter account, and the number of male Twitter users is more than the female users. 21% of people have YouTube accounts. The percentage of people with an undergraduate or graduate degree is around 12% in Turkey, and this parallels with 5% of LinkedIn accounts ratio. The Facebook and Instagram users log into their accounts almost every day. This shows a decline in Twitter, YouTube, and LinkedIn.

1 out of every 2 internet users stated that the brands that show up on social media lead some people to shop more.

14% stated that these brands always lead people to shop more. From this point of view, we can conclude that the investments in digital world will never go down the drain.

It is also observed that sports brands or technology brands are the most followed and successful brands in social media.

On the other hand, we can also say that the websites of the brands are still fundamental sources of information for the consumers. Websites lead the way with 72% among all digital platforms to which the users go to get more information about a brand.

E-commerce websites and the websites of the brands are the leading online shopping platforms. Discount offers and coupons are the most demanded actions by the consumers in digital environment.

Do the brands and their social media ads really stimulate people to do more online shopping? Do the consumers tend to purchase what they see in the digital world? In other words, does the brand’s appearance in the digital world affect its sales?

Since the day the internet has become widespread, it has become an effective sales channel for the brands. Here, we do not talk about online sales. We talk about the internet, i.e. the digital world being used as an advertisement, promotion, and marketing channel. In other words, the brands actually aim to increase their visibility and direct the increasing perception towards sales by actively taking place in the digital world.

The figures clearly show that the digital world has a direct effect on sales up to 14%, and indirect effect on sales up to 50%. Only 25% of people state that they are never influenced by the performances of the brands in the digital world.

 • As it is seen, the digital environment both affects the reputation and perception of the brand, and increase sales volume.
 • In the first 7 months of 2017, the most searched words on Google in Turkey were Facebook, YouTube, weather forecast, Sahibinden, Google, and news.
 • With 436 minutes of mobile use, Turkey came in first in entire Europe, where the average phone calls were 257 minutes.
 • The research show that 58% of people, who are looking for a house, dream of living in a building complex.
 • It looks like Facebook and Google will continue to grow rapidly in digital advertisement. Facebook is expected to grow 32.1%, and Google is expected to grow 14.8% in advertisement industry. The income generated through digital world for both companies is estimated to be $83 million.
 • On the other hand, broadcasting corporations continue to lose in terms of advertisement revenues. In the USA, the advertisement revenues of the newspapers decreased from $50 million to $16 million in 2016 in the last decade.
 • The research show that while the percentage of visits in normal news and content shares is 89% in Turkey, this rate reaches up to 200% in shares of gossips, adult content, and false news. According to this data, we love fake news.

Once upon a time, a college student opened a Facebook Page named Coca Cola Fan Page, and posted the images of women in bikinis, and funny and entertaining content. Then the number of followers of the page exceeded 1 million, and Coca Cola purchased the rights of the page for $2.6 million. Rumor has it that this lucrative trade opened the doors for young people to create similar pages. Similar pages were opened later. For instance, the founder of the idea of Trendyol was a college student and Ipekyol purchased this idea for $20 million.

100 years ago, American tradesman John Wanamaker said the following words to live by: ‘Half the money I spend on advertising is wasted; the trouble is, I don’t know which half!”

A couple of years ago, social media was only an alternative means of communication. Only some certain brands were communicating with their customers through their social media accounts. Today, social media became an essential communication channel. Today, not only the large companies interact with their customers through social media, the small-scale enterprises, such as cafés and restaurants, also communicate with their customers through social media. In fact, social media communication and advertisements are more critical for small-scale and local enterprises. Each post related to a brand on social media is the original capital that brings the brand into existence. Each comment and image on the internet will remain in there forever. A word spoken on the internet can never be unspoken. Therefore, a brand’s online visibility is very critical. Always remember that your Social Media accounts will tell more about you than yourself.

 

https://twitter.com/DidimDergi

https://www.facebook.com/didimdergi/

https://instagram.com/didimdergi

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.