Didim Halk Dansları Topluluğu Spor Kulübü (DAHOT) 14. Folk Fest büyük ilgi gördü.

Didim’in marka değerini geliştiren ve “Kültür Turizmi” köprüsü kuran DAHOT Didim International FolkFest bu yıl da beklenen ilgiyi gördü. 25 Haziran’da Didim Cumhuriyet Kent Meydanı’nda 26 Haziran da Akbük Limanı’nda yapılan festivale Makedonya, Ukrayna, Sırbistan, Bosna Hersek, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan gibi yurtdışından gelen dansçılar ve eğitmenleri yanı sıra İstanbul ve Söke gibi yurt içinden gelen dansçı ve eğitmenleri dahil 600 e yakın konuk ağırladı.

DAHOT Kurucu Dernek Başkanı İlyas Aydur Tüm Sponsorlara teşekkür ederek sahnede plaket verdi
DAHOT Kurucu Dernek Başkanı “İlyas Aydur” Tüm Sponsorlara sahneden teşekkür ederek sahnede plaketlerini verdi Didim ve DAHOT ailesi adına teşekkür etti.

Gelen tüm dansçı konukların ve eğitmenlerinin birbirleri ile tanışması ve kaynaşması için Didim Amfi Tiyatro’nun önündeki oturma alanında buluşma düzenleyen Dahot ekibi ve gelen tüm konuklar ilk gün gönüllerince eğlendiler ve dans ettiler.

Festival’de Gazeteci Umut Kaşan Türkçe – İngilizce sunum yaptı.

25 Haziran’da Didim Kent Meydanı’nda gerçekleşen festivale, bazı oda temsilcileri, bazı siyasi parti ve STK üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
Festivalin sunuculuğunu yapan gazeteci Umut KaşanFestivalin açılış konuşmasını yapan DAHOT Dernek Başkanı İlyas Aydur “Değerli dostlar 14.sünü düzenlediğimiz Didim uluslararası halkoyunları dans festivaline hoş geldiniz. Hoşluklar getirdiniz. Hepinizin ayağına sağlık. Burada çok uzak diyarlardan konuklarımız var. Hepsini canı gönülden kutluyorum. İyi ki Didim’e geldiniz. İyi ki varsınız. Teşekkür ederim. Bu festivali düzenlememizde bizlerden desteklerini esirgemeyen Didim’deki esnaflarımıza, dostlarımıza, arkadaşlarımıza, otellerimize, kurum kuruluşlarımıza hepinizin huzurunda çok çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Bu festivali büyüterek devam ettireceğiz. 1 Eylül’den itibaren başlayan bir festivalimiz daha var. Her yıl yapıyoruz. Bu yılda devam edeceğiz, yapacağız.” dedi.

FİLİSTİN UNUTULMADI ” NO WAR”

Didim Kent Meydanı’nda gerçekleşen festivalde DAHOT üzerinde İngilizce No War “Savaşa Hayır” yazılı pankart açtı.

Didim Kent Meydanı’nda gerçekleşen festivalde sahnede açılan üzerinde İngilizce No War “Savaşa Hayır” yazılı pankart izleyenlerden büyük alkış aldı. Festivalin sunuculuğunu yapan gazeteci Umut Kaşan’ın konuşmasında en çok dikkat çeken detaylardan olan “Aslında burada Filistinli çocuklarımızı da aramızda görmek isterdik. Dünyanın yaşadığı, acıları,  yapılan savaşların son bulmasını çevre ve doğa katliamlarının sonlanması ve dans müzik ve barış dolu bir Dünya hasretiyle;” anonsu sırasında açılan savaşa hayır pankartı izleyicilerden ve gelen tüm konuklardan büyük alkış aldı.

“Dünya’nın tüm acısına, acılara, dertlere tasalara, gündemin boğuculuğuna inat bir arada olabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Halkoyunlarımız, tarihimizin, kültürümüzün ve toplumsal değerlerimizin dansla ifade bulduğu, bizleri ortaklaştıran, bir araya getiren ve kaynaştıran çok değerli bir mirastır.

Dahot international Folk Fest bir taraftan gelen konuklarımıza Didim’i tanıtırken diğer taraftan onların da birbirleriyle tanışmalarına vesile olarak, onların kültürlerini tanıyarak bir kültür köprüsü kuruyor.”

Didim Belediyesinin hiçbir katkı ve destek vermediği festivalde, destek ve katkı sunan spornsorlar da izleyicilerden büyük alkış aldı.

Didim Ticaret Odası Hilmi Erbaş ; Esnaf Odası Başkanı Şerif Erul ; Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız; Doğa ve Çevre Dostu Ekrem Gençaslan; Sınav Eğitim Kurumları Baran Canpolat ; 1981 Anıl Daily Boat Erdoğan Koç ; Voice  Newspaper Deniz Bayrak ; Yarmacık Kuyumculuk Mustafa Yarmacı Remax Zeytin Kerem Soysalan ; ABS İnşaat Emlak Yunus Yalvaç ; Ulaş Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı Ulaş Erol ; Grand Didyma Bedri Altıntaş ; Efsane Otel Kazım İdikurt ; Meryem Ana Otel Murat Kabala; Pamukkale Otel Hatice Tutar ; Modd Otel Melis Başaran Duman sahnede teşekkür plaketi aldılar.

Gürcistan-Kaxeti Dans Topluluğu, Mxeduli Dans Topluluğu, Sanagire Osuri Halk Dansları Topluluğu, İfani Dans Topluluğu, Skulavı Halk Dansları Topluluğu ; Ukrayna – Exoeplary Dance Ensemble Kinitonak Dans Topluluğu;  Makedonya Brand Petrushev Dans Topluluğu, Bosna Hersek Grup Kudildza Dans Topluluğu ; Ukrayna Grup Fiyesta Oira Dans Topluluğu; Söke Halk Eğitim Merkezi Öğretmenleri Dans Grubu ; İstanbul Esenler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Derin Sanat Spor Kulübü, Gürcistan Geni Müzik Topluluğu, Kharatuli Fiyesta 2 The Heart Bite, Mxeoruli, , Cıskrıs Var Müzik Grubu ve Dahot’un kendi grupları da dahil Festival boyunca Didim ve Akbük gösterilendir toplamda 22 ayrı dans grubu sahne aldı. DAHOT her yıl olduğu gibi 01-06 Eylül 2024 tarihleri arasında yine bir dans festivali yapacak.

Fotoğraflar : Alphan Koca
Haber : Umut Kaşan / Ege İdea Dergi

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.