Didim Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Didim İlçe Milli Eğitim’in önünde oldukça geniş katılımlı ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklaması için yapılan çağrıda aşağıda ifadeler yer buldu. “Okullarımızın bilimden uzak, din temelli bir eğitim ile kuşatılmasını kabul etmiyoruz! Çocuklarımızın çağdaş ve laik eğitimden uzaklaşan sistemle kuşatılmasına sessiz kalmayacağız.

Cinsiyetçi, Dinci, Gerici, Çağ Dışı Suç Kabul Edilen Nefret Söylemlerini susturun. İlçemizde görev yapan cinsiyetçi, dinci, gerici, anayasada suç kabul edilen nefret söylemlerinde bulunan, Pedagojik formasyona aykırı hareket eden, bilimsel ve laik eğitimden uzak öğretmenlerin görevden alınmasını istiyoruz”

Yapılan bu çağrı ile dün Didim İlçe Milli Eğitim önünde gerçekleştirilen bu basın açıklamasına ilgi büyüktü.

Didim Kibele Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (KİBELE) ile Didim Eğitim ve Bilim Emekçileri Eğitim-Sen Didim temsilcilerinin konuşmacı olduğu yapılan ortak basın açıklaması sonrasında Didim Emek ve Demokrasi Platformu Didim halkını 20 Ocak Cumartesi Saat 13:00 ‘de Didim Atatürk Bulvarı, Eski Adliye kavşağından başlayan ve Didim Cumhuriyet Kent Meydanına yürüyüş ile tamamlanan protesto eylemine, OKULLARIMIZDA GERİCİ IRKÇI EĞİTİME HAYIR! mitinginine çağırdı.

Çağırıcı : Didim Emek ve Demokrasi Platformu

OKULLARIMIZDA GERİCİ IRKÇI EĞİTİME HAYIR!
Toplanma Alanı: Didim Eski Adliye Kavşağı (Saat:13:00)
Saat 14:00 Didim Cumhuriyet Kent Meydanı

NE OLMUŞTU:
Didim’de Lise 1. Sınıf Öğrencisi 14 yaşında bir kız öğrenci yazdığı kompozisyon ödevinde feminizme sapıklık diyen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni tarafından susturuldu. Sınıfta arkadaşlarının içinde terbiyesizlik yapma! Adam gibi ödev hazırla diyen öğretmenine isyan ediyor. Ben feminizm hakkında kompozisyon yazarak terbiyesizlik ya da sapıklık yapmadım. İstiklal Marşımızda tüm uyarılarımıza rağmen saygı duruşuna geçmeyen, Siyer Dersimizde (Peygamberin Hayatı) bizlere şeriat gelmeli diyen, şeriatı savunan, Aleviler için “Bunlara kuş dersin deveyim der, devesin desen kuşum derler” diyerek mezhepçilik, dincilik gericilik yapan öğretmenler değil de LAİKLİĞİ SAVUNACAĞIZ dediğim için ben mi suçluyum? Diyor ve sorun çıkaran öğrenci olarak okul değiştirmeyi reddediyor. Ulusal ve yerel basında haber konusu olan bu durum üzerine Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de söz konusu olaylar hakkında ilgili okulda soruşturma başlatıldığını duyurdu.

www.cumhuriyet.com.tr ‘de Gazeteci Barış Terkoğlu’nun “Kartalları sırtında taşıyan Nazlı” yazısını okumak için. Linke Tıklayınız https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/kartallari-sirtinda-tasiyan-nazli-2161552

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.