DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER

DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER

DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER
DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER

Hedeflerinizi Belirleyin Sosyal Medya iletişimiyle ulaşmak istediğiniz uzun ve kısa vadeli hedefler belirleyin. ( Örn takipçi/beğeni/ yorum sayısı; toplam etkileşim)

Sosyal Mecra Belirleyin Hangi sosyal mecralarda iletişim yapılabileceğini araştırın. ( Facebook – Youtube- İnstagram – Twitter ) Hedeflerinize ve marka imajınıza uygun olanları seçin.

Bulunabilir olun. Markanızın tüm sosyal mecralarda bilgi açısından doğru, dil ve görsellik açısından tutarlı olduğundan emin olun. Hedef kitlenizin sosyal mecralarda markanız hakkında ne konuştuğunu takip edin ve markanızdan ne duymak istediğini anlayın.

Hedef Kitlenizi Tanıyın Plan Yapın Sosyal medyada ne paylaşacağınızı önceden planlayın. Hedef kitlenizin paylaşım, beğeni, yorum gibi yollarla etkileşime geçmek isteyeceği türden içerikler hazırlayın ya da bu konuda profosyonellerden gerekli desteği alın.

Dürüst Olun Hedef kitleyle anlamlı ve samimi ilişki kurabilmek dürüst olmayı gerektirir. Ürün ve servisleriniz, ve bahaneleriniz hakkında dürüst olun.

Markanızın Kişiliği Olsun Sosyal medyada paylaşımlarınız, kullandığınız dil ve duruşunuz konusunda tutarlı olun. Sosyal medya kullanıcıları markaların ruhu ve kişiliği olsun ister.

Sabırlı Olun Sabırlı olun. Sosyal medyada iyi sonuç olmak zaman alır. Kaliteli iletişimi sürdürün. Hedef kitlenizin düşünce, inanç ve değerlerine saygılı olun.

Saygılı Olun Cevap Verin. Sosyal medya yoluyla size ulaşan kullanıcılar cevap almak ister. En kısa sürede “bireysel” mesajlarla dönüş yapın.

DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER
DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER

Sosyal Medya Hesaplarınızı Entegre Edin.

Yazım Kurallarına Dikkat Edin. Markalar ve işletme sahipleri ünlülerin/ bloggerların kendileri ile ilgili sosyal medyada paylaşım yapmaları için tonla para harcar. Sizinle ilgili yapılan bir paylaşımları kaçırmayın! Rakiplerinizi izleyin. Rakiplerinizin müşterilerini izleyin. Rakiplerinizin müşterileriyle iletişimini izlemleyin. İlham alın. Onaylanmış/ Sahiplenilmiş hesaplar sosyal medyada daha güvenilir olmakla birlikte marka imajını sağlamlaştırmada da etkilidir. Sosyal medya hesaplarınızı entegre kullanın. Örneğin, Instagram paylaşımınızı Facebook’ta da post edin.Twitter’da hakkında kısmına Facebook sayfa linkinizi koyun. Kurumsal ve profesyonel bir imaj kazanmak için yazım kurallarına özen gösterin. Bir şey paylaşmadan önce her zaman bir kez daha kontrol edin.

DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER
DAHA ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER

Korkmayın Yok Saymayın Silmeyin ve asla takipçi satın almayın.Takipçi sayınızı yaratıcı ve paylaşılabilir içerikle yani organik yollarla artırın. İletişim kurmaktan korkmayın. Hedef kitleyle kuracağınız diyalog sizi zayıf yapmaz. Erişilebilir ve sevilen marka olmanızı sağlar. Hedef kitlenizi yok saymayın. Ciddiye alınmak ve cevap almak isterler. Hakkınızda yapılan yorumları (ahlak dışı, ırkçı ve nefret söylem içerenler hariç) silmeyin!

Sahte Olmayın. Takipçi sayısına takılıp kalmayın. Kaliteli ve doğru iletişim etkin takipçi ile mümkündür. Etkisiz sayılar işinize anlam katmaz. Önemli olan takipçi sayısı değil takipçileriniz ile olan etkileşiminizdir.

 

SUGGESTIONS FOR MORE EFFECTIVE USE OF SOCIAL MEDIA

Set your goals. Set your long- and short-term goals that you want to achieve through social media communication (For instance, number of followers, likes/comments; total interaction).

Designate a Social Media Channel. Do some research on which social media channels you can communicate with your customers (Facebook – YouTube – Instagram – Twitter). Select the ones that go with your goals and brand image.

Be available. Make sure your brand provides true information, and that it is consistent in terms of language and visual quality. Follow up on what your target group talk about your brand on social media, and understand what they want to hear from your brand.

Know your target group. Make plans. Plan what you will share on social media beforehand. Prepare contents that will make your target group want to interact through sharing, likes, and comments or get some professional assistance.

Be honest. Establishing a meaningful and sincere relationship with your target group requires honesty. Be honest about your products, services, and your excuses.

Let your brand have a personality. Be consistent about your posts, language, and your attitude on social media. Social media users want to see brands with a spirit and a personality.

Be patient. On social media, good things come to those who wait. Maintain high-quality communication. Respect your target group’s opinions, beliefs, and values.

Show some respect. Make sure you answer all questions. Your followers on social media would want to get answers. Make sure you answer all “individual” messages as soon as possible.

Integrate your social media accounts.

Always check your grammar and spelling. Brands and business owners spend lots of money to make celebrities/bloggers share their brands or businesses on social media. Do not miss any posts about your business! Follow your rivals, and their customers. See how they interact with their customers. Get inspired. Besides being more reliable, approved/owned accounts are also effective for consolidating the brand’s image. Use your social media accounts integratedly. For instance, share your Instagram posts on Facebook, as well. Put your Facebook link on “about” section on Twitter. Always check your grammar and spelling to create a corporate and professional image. Always double-check before posting anything.

Do not be afraid, do not ignore, do not delete anything, or unfriend anyone, never buy followers. Increase the number of your followers through creative and shareable contents. Don’t be afraid to communicate. Communicating with your target market will not make you vulnerable. It will make you an accessible and favorable brand. Never ignore your target group. They would want to be taken seriously, and to get answers. Never delete any comments (except for unethical and racist comments and hate speeches)!

Keep it real, and never fake it. Do not get upset with the number of your followers. High quality and accurate communication is possible through active followers. Inactive followers will not make your brand any bigger. What matters most is your interaction with your followers, not the number of your followers.

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.