BARIŞ HEMEN ŞİMDİ BARIŞ !

ABD Başkanı Biden “Kongre’yi acil destek paketi için toplantıya çağırdığını açıklıyor. Mr. ABD  “Kongre’den tarihte olmadığı kadar büyük bir destek isteyeceğim. Hamas gibi terör örgütleri, Putin gibi diktatörler kazanmayacak. Ortadoğu’da daha iyi bir gelecek inşa etmeye çalışıyoruz diyor! İsrail’i korumak için elimizden geleni yapacağız diyor.

6.filo_defol_didim
Gazze’de insanlık adına utanılacak ne ararsan var!

Sokakta İsrail Bayrağı yiyerek, yırtarak, ateşe vererek, yerlere Coca-Cola dökerek Gazze’yi kurtaramayı düşünenler, 3 gün yas ilan ederek, Camilerde sela okuyarak, Konsolosluk binasına havai fişek atarak, Mehmetçik Gazze’ye deyip de Türk polisine taş atarak  Gazze’yi kurtarmak isteyenler ! Yapılan bu şovları paylaştığın instagram yapay zekası bile Filistin zulm, soykırım yazan her gönderiye terörist muamelesi yapıyor haberin olsun. İsrail ordusunun Gazze’ye kara harekâtına hazırlandığına dair her türlü sinyal verildi. Tüm tuşlara aynı anda basıyorlar.

– Hamas lideri İsmail Haniye konuşmasında Arap ve İslam ülkelerine Cuma günü genel seferberlik ilan ederek işgal altındaki Filistin sınırlarına doğru ilerleme çağrısında bulunuyor.
– Putin : Karadeniz’de hipersonik füzelerle donatılmış savaş uçaklarının Akdeniz’de bulunan ABD gemilerini indirebileceğini söylüyor.
– ABD : 6 filo ve istihbarat gemilerinin Akdeniz’e gelmekte olduğunu duyuruyor.

NE TERÖR ÖRGÜTÜ CİHATÇI HAMAS’I, NE DE TERÖR DEVLETİ İSRAİL’İ DESTEKLİYORUM.
BARIŞ İSTİYORUZ. BARIŞ HEM DE HEMEN ŞİMDİ! FİLİSTİN HALKINA YAPILAN BU ZULM BİTSİN İSTİYORUZ.

Gazze’de insanlık adına utanılacak ne ararsan var!
Soykırım; Etnik savaş; #Nakba ( Filistin felaketi olarak da bilinen #nakba 1948’de Filistin toplumunun ve vatanının yok edilmesi ve Filistinli Arapların çoğunluğunun kalıcı olarak yerinden topraklarından edilmesidir.) Kıyım; Pogrom ( Dinsel etik veya siyasi nedenlerle bir gruba karşı yapılan insanlık dışı şiddet hareketi) Katliam ( Toplu ölüm) Vahşet (İnsanlığa karşı suç) Tehcir ( Zorunlu göç) Tenkil ( Şiddet ve korku ile terbiye etmek) insanlık adına olmaması gereken utanılacak ne ararsan var!

Dini, militarist ya da ulusal çıkarlar, şu ya bu uğruna yalan ya da manüpilatif söylemlerle çirkin propagandaların öncülüğünü de yapmamalı. Hamas’ın terör eylemlerini de lanetlemeli İsrail’in de! 

Her iki tarafın da milli ve dini duygularını köpürten savaş çığırtkanı politikacılar hem Filistin halkına hem de İsrail halkına ihanet ediyorlar.

Öldürülen İsrailliler için de, öldürülen Filistinliler için de aynı derecede üzgünüm. Kimse için kökeninden ya da dininden dolayı daha fazla ya da daha az üzülmüyorum. Ama biliyorum ki varlığını ve sınırlarını bir dini kitaba göre belirlemeye çalışan eli kanlı işgalci bir devlettir İsrail. Emperyalist güçlerin güçlendirdiği bir devlettir. Biliyorum ki tüm bu şiddet ve sıcak savaş öncesi İsrail halkının da yaklaşık olarak %90 ına yakını Netenyahu’yu desteklemiyordu. Halk sokaklarda eylemler yapıyordu. Biliyorum ki cihatçı Hamas’ı güçlendiren de Filistin Kurtuluş Örgütü’ne alternatif olması için var eden de yine İsrail güvenlik güçlerinin desteği ve himayesidir.

ACİLEN BU SAVAŞ DURULMALIDIR. YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ DEMELİ, BARIŞ İSTENMELİDİR! İki taraftaki sivillerin de artık ölmesini istemiyorum. Mevcut durumda başlarına bombalar yağan Gazze halkının güvenliğinin bir an önce garanti altına alınmasını istiyorum. Soykırım niteliği taşıyan savaş suçlarının son bulmasını, ateşkes sağlanmasını, işgalin bitmesini istiyorum. Birleşmiş Milletler denen fonksiyonsuz örgütün artık yapması gerekenler için gerçek eylemlere geçmesini istiyorum.

  • Önce acil ateşkes, sonra da işgal edilen yerlerin iade edildiği, iki devletli bir çözüm mümkün olamaz mı?
  • Savaşı fonlayan sözde barış istediğini söyleyen ABD İsrail için eşi benzeri görülmemiş bir destekten söz ediyor.
  • Yapılan her yardım daha çok sivilin, kadın ve çocukların ölmesi demektir.

– Avrupa Birliği ile yapılan mülteci anlaşmasını iptal etmek için neyi bekliyorsunuz?
– Kürecik ve İncirlik üssünü kapatmak için ne bekliyorsunuz?
– Büyükelçi ve konsolosluk görevlilerini sınır dışı etmek için ne bekliyorsunuz?
– İsrail ile tüm ticari ilişkileri askıya almak için ne bekliyorsunuz?
Savaş isteyen savaş çığırtkanlığı yapıp da ülkemizi karanlığa sürüklemek isteyenler, Mehmetçik Gazze’ye diyenler şunu iyi bilsinler ki; sizin gibiler yüzünden masumlar ölüyor. Filistin halkı da İsrail halkı da savaş istemiyor. Savaşı isteyenler terör örgütü HAMAS ve İsrail hükümetidir.

Barış hemen şimdi Barış. Yaşasın halkların kardeşliği demekten vazgeçmeyeceğiz.

Umut Kaşan / Ege idea Dergi – Didim ( 20.10.2023)

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.