ARABA AŞKINA

 

Kırmızı şık deri koltuklar, tertemiz bir ofis, nizami yerleştirilmiş orta sehpa, üzerinde zarif  çiçekler, işini aşkla yapan ortalarda oradan oraya koşturan becerikli bir hanım evet şimdi belki fotoğraflarını görmeseydiniz ve sadece okusaydınız bu metni muhtemelen bu cümleye motor, baskı  balata, şanzıman, debriyaj, vites kutusu, kaporta, tornavida ile devam edecek olmam size  tuhaf gelecekti. Didim oto sanayisi sitesinde oto tamir ve bakım servisi işini ailece aşkla yapan Kurnazoğlu ailesinin çalışma ortamını anlatmaya gayret ediyorum.

Onlar bir aile işletmesi. Düşünün ki bir oto sanayi sitesinde ailenizle kadın erkek çoluk çocuk her bir koldan emek harcıyor, üretim yapıyorlar. Sanayi sitesi içinde çiçekli masası olan motor yağına kadın eli bulaşmış çok özel çok başarılı onlarla ve yaptıkları ile gurur duyduğumuz  bir işletme burası. Anne, baba, oğul ve kız kardeş hep birlikte çalışıyorlar. Ailenin küçük oğlu, modifiye araç tutkunu Özgür Kurnazoğlu ve ailesi ile sohbet ediyorum. Çünkü öğrenmek ve paylaşmak istiyorum hikayelerini.

‘1996 yılında dost tavsiyesi üzerine Didim’e gelip oto tamir ve bakım servisimizi kurduk. 21 yıldır ailecek Didim halkına hizmet ettik. Fakat kozmopolit bir ortam olduğundan dolayı zor ve sıkıntılı dönemlerden de geçtik ama asla yıkılmadık ve iyiyi değil en iyiyi dürüstlük ile bir arada birbirimize kenetlenerek çalışıp başaracağımızdan hep emindik ’ diyor oğulları Özgür. Annem Hülya Kurnazoğlu ve ailemizin çınarı babam İbrahim Kurnazoğlu ile ne bir kredi nede herhangi bir kurumun desteği olmadan el ele verip dürüst ve ilkeli çalışmamızdan ödün vermeden Didim’de şu anki kaliteli güvenilir işyerimizi en iyi pozisyona getirmek için büyük bir aşkla çalıştık.

Annenizin de alışılmadık biçimde sizinle oto sanayi sitesinde çalışması neleri değiştirdi? Bu ortama neler kattığını düşünüyorsunuz?

Bayan araç kullanıcıları sanayi kelimesini duyduğunda akıllarında soru işareti olurdu, tek başına sanayiye gelmeye çekinen kadınlar tanıyorum, biliyorum. Sadece Didim’e özgü olmayan bu kötü imajı yok etmek adına, bayan araç kullanıcılarının çok daha rahat ve güvenli bir şekilde sanayide araçlarını tamir ettirmek ve araçlarının sorununu giderebilmeleri adına annemin bizimle birlikte sanayide çalışması ile yıktığımızı düşünüyorum.

Bu şekilde anlatınca her şey kulağa çok hoş ve yapıcı geliyor. Annenizin sanayide çalışması konusunda bu süreçte hiç negatif düşüncelere ya da baskılara maruz kalmadınız mı?

Oldu. Hem de çok oldu. İlk zamanlar annem işyerimizde çalışmaya başladığında kadın milletinin sanayide ne işi var diyen kişiler oldu. Ama şimdi keşke bizimde eşimiz bizimle çalışsa diyorlar. Annemin bize kattığı güç ve destek ile bugün bu işletmede böylesi özel çalışma ortamına sahip olup, aileca huzur içerisinde çalışmanın hazzını işimizde en iyisi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Gerçekten hiç atışmıyorlar mı annenizle babanız çalışırken? Her şey güllük gülistanlık mı her zaman? Ailenizle çalışmanın, zorlukları da yok mu ?

Olmaz olur mu… gülümsüyor. Özgür Bey, ama artık ilk başlardaki gibi değiliz, herkes profesyonelce üzerine düşen işi yapıyor. Gerekmedikçe kimse kimsenin işine karışmıyor ve konuşmuyor. Biz bir arada çalışmaktan mutluyuz işimizi de keyifle yapıyoruz. Hatta öyle ki kız kardeşim Damla Kurnazoğlu Elçi ortalama 1.5 yıl işlerimizin 2. kısmında oto yıkama işi yaptı. Yine alışılmadık bir durumdu, herkes şaşırıyordu. Hatta bir gazetede haber bile oldu bu durum.

Kadın eli değen işletmelerde düzen, disiplin, bereket, saygı, hoşgörü ve başarı var. Kadınlarımız başkaları ne der diye düşünmeden annem ve kız kardeşim gibi cesurca çalışsınlar. Kadın her işi yapabilir. Bizim Didim’de yaptığımız yenilikler, hizmetler annem ve kız kardeşimle ailecek sanayide çalışmaktan ibaret de değil.

Didim’de olanı değil olmayan yenilikleri getirdik. Didim’de olmayan ve büyük bir eksiklik olan egzoz emisyon ölçümü için neden Söke’ye muhtaç olalım ki? Diye düşündük. Didim’li araç sahipleri Söke’ye giderek hem zaman hem de maddi kayıp yaşıyordu. Kendi göbeğimizi kesmek bu hizmeti Didim’de de vermek istedik ve yaptık. Egzoz emisyon ölçümü artık Didim halkının ve dışarıdan gelen turist vatandaşlarımızın da hizmetinde. Bu işi sevdiğimizden, işimizi  aşk ile yaptığımızdan hep en iyileri Didim halkına sunacağız. Tabii bununla da yetinmedik, Magnetti Marelli Checkstar Servisliği & özel bir oto firmasının yetkili servisliğini de alarak “Hizmette Sınır Yok” sloganımızı tam anlamı ile yansıtır olduk.

Yalnızca Didim’de değil Didim dışında da düzenlenen modifiyeli araç fuarlarına katılıp oralarda stand açıp hem işletmemizin hem de Didim’in reklamını da yaptık. Tabi bunun için bütçe gerekliydi fakat dürüst çalışmanın vermiş olduğu kazancımız ve aile birliğimiz tüm zorlukların üstesinden gelmemizi sağladı. Ailem olmasa bu kadar hızlı bir başarı ve kariyer de elde edemezdim. Bunun için aileme de çok teşekkür ediyorum.

Haber Röportaj ve Fotoğraf : Umut Kaşan – Şubat 2017

Ege İdea  Dergi’de  Yayınlanmıştır ( İşini Aşkla Yapanlar – Araba Aşkına  )

They are the family members who work at car industry estate together.We are not used to a handywoman in Didyma.Women are dislipcined and doing their job perfectly in any sector they are in. Özgür vehicle repear shop is a family shop which we proud of their success. Mother,father,son and daughter they all working together. Woman drivers choose to go there for repair to their car cause they have a woman auto mechanic. They also serving for exhaust emission measurement for Didymians. They love their job and we hope their success to be continue.

 

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.