3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ‘Sansüre Hayır’

Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Umut Kaşan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ile ilgili olarak aşağıdaki paylaşımı yaptı.

3 Mayıs, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1993 yılında aldığı karar ile tüm dünyada Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmaktadır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ülkemiz özelinde Anayasamız ile basın özgürlüğü güvence altına alınmıştır.

TGS raporuna göre Türkiye’de 43 gazeteci, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle cezaevinde. Son 1 yıl içinde 57 gazeteci toplam 144 gün gözaltında kaldı, 6 gazeteci gözaltındayken darp edildi. Aynı sürede 128 farklı davada 274 gazetecinin yargılandığını aktaran rapora göre, bu davalar sonucunda da gazetecilere toplam 226 yıl 8 ay 25 gün hapis cezası verildi.

3 Mayıs Dünya Basın özgürlüğü Günü’nü; gazeteciliğin suç sayılmadığı, halkın haber alma hakkı için özveriyle çalışan biz basın emekçilerinin fiziksel, sözlü ve ekonomik şiddete uğramadıkları, işsizlikle tehdit edilmedikleri; medya kuruluşlarının kapatma ve ilan yasağı gibi ekonomik cezalarla baskılanmadıkları, sansürsüz ve de oto sansürsüz bir gelecekte bir gün kutlamak dileği ile…

Çünkü düşüncenin ifadeye ulaşmadan yargılandığı, haberin suç kabul edildiği, habercinin suçlandığı bu günlerde; basın özgürlüğünden çok özgürlük için gün sayan gazeteciler geliyor aklımıza… Oysa 3 Mayıs; çok sesliliği, tarafsızlığı, düşünceyi ve BASINI ÖZGÜRLÜĞÜNÜ hatırlatmalı!

Bir Gün 3 Mayıs’ı kutlamayı hayal ediyoruz.  Sansüre Hayır. Gazetecilik Suç Değildir.

Umut Kaşan – Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Umut Kaşan Didim
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü Kutlayamıyoruz… Umut Kaşan Didim
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Umut Kaşan Didim
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü / Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı – Umut Kaşan Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.