KONUŞAN FOTOĞRAFLAR… VELİ SERT- ARAPAŞITI KANYONU

FOTO KRİTİK

Arapapıştı Kanyonu Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde buluyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl “Dünyanın 8. Harikası” lansmanı ile turizme açıldı. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Eko-Turizm projelerinden birisi olarak hayata geçen ,kanyon yatırımlarından birisi olarak turizme kazandırılan gerçek bir dünya mirası olan Arapapıştı Kanyonu’na doğaseverler ve turistler tarafından oldukça yoğun ilgi gösteriyor.  Kemer Barajı’ndaki Arapapıştı Kanyonu, 10 kilometre uzunluğu, yer yer 8-12 metreye kadar düşen genişliği ve 400 metre yüksekliğe kadar dik yamaçlarıyla hizmete açıldığı ilk günden bu yana yerli ve yabancı turistlerin de dikkatini çekiyor.

Yine Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan sosyal tesisler, iskeleler ve donanımlı tekneler ile insanlara cenneti yaşatan bu kanyon turuna Didim’de bazı seyahat acentaları tarafından da günübirlik turlar düzenleniyor.  Binlerce yıllık mağara ve kaya mezarları, tarihi kalesi ve doğal güzellikleri ile görenleri hayran bırakan gerçek bir dünya mirası olan kanyona gösterilen ilgi sebebi ile kanyondaki tekne turlarına katılabilmek için en az 2 gün önceden randevu alınması gerekiyor. 2 saat süren, onlarca kuş ve balık türünü görme imkanı sağlayan bu çok özel kanyon turu Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yerel ve ulusal basın mensuplarına da özel bir tur ile tanıtıldı.

 

Arapapıştı Canyon is located in Bozdoğan, Aydın. This year, the Canyon is promoted for tourism as the “8th Wonder of the World” by the Metropolitan Municipality of Aydın. The Canyon is promoted as one of the eco-tourism projects of the Metropolitan Municipality of Aydın, and it is very popular among nature lovers and tourists.

 The Arapapıştı Canyon on Kemer Dam, which is 10 km long, and almost 8-12 meters of width at narrowest points, and which has steep slopes up to 400 meters, has been attracting domestic and foreign tourists.

The Metropolitan Municipality of Aydın provided recreational facilities and piers, and the tour guides in Didim are offering excursions to this heaven-on-earth with well-equipped boats.

 The guests should make reservations at least two days before the boat trips due to the great interest to the canyon which has thousands of years old caves and rock graves, historical castle, and all the natural beauties. This 2-hour boat trip lets the guests see dozens of bird and fish species and the tours were introduced to the local and national press members through a special tour by the Metropolitan Municipality of Aydın.

Photograph: Veli Sert / Hürriyet Gazetesi

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.