TİP’Lİ KADINLAR “Katledilen Kadınları Aklınıza Mıh Gibi Kazıyacağız!”

TİP’Lİ KADINLAR: ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ!

TİP’Lİ KADINLAR: ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ!
TİP’Lİ KADINLAR: ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ!

Didim Türkiye İşçi Partili (TİP) kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü öncesi açıklama yapan TİP’li Kadınlar, 25 Kasım’da alanlarda olacaklarını ifade ederek, “Katledilen kadınları aklınıza mıh gibi kazıyacağız! Adaleti sağlayacağız!” dedi.

Didim TİP’li Kadınlar, 25 Kasım öncesi yaptığı açıklamada Türkiye’nin kadınlar için şiddet mahali olduğunu ifade ederek, “Her gün onlarca kadın evde, işte, sokakta şiddete uğruyor, öldürülüyor. Şiddete uğra-yan binlerce kadın korumasız bırakılıyor. Devletin korumasızlık politikaları ve Anayasa’ya müdahale niyeti ile görüyoruz ki bu şiddetin mağduru biz kadınlar bir kez daha görünmez, bir kez daha yok sayılan oluyoruz!” dedi.

Yapılan açıklamanın devamı şu şekilde; Şiddet yalnız fiziksel olarak kendini göstermiyor. Kadınların yüzde yetmişinin kayıtlı bir işte çalışamadığı, çalışan her dört kadından birinin asgari ücret dahi alamadığı bir ülkede yaşıyoruz.

Agrobay’daki işçi kadınları, sendikalı oldukları için işten çıkaran zihniyetle sendikalı olduğu için işvereni tarafından kocasına şikâyet eden ve şiddet görmesine sebep olan zihniyetin aynı amaca hizmet ettiğini biliyoruz. İş yerinde halen eşit işe eşit ücret alamadığımız, sendikal mücadele yollarımızın kapatıldığı, bilinçli olarak eve kapatılma koşullarının yaratıldığı bu sömürü düzenini yıkana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Hatay’da ve tüm deprem bölgesinde hayatta kalma mücadelesi devam ediyor. Tabi ki bu zor koşullarda evinin, çocuklarının, kocasının, yaşlı bakımının sorumlusu olarak görünen deprem bölgesi kadınları hem bunlarla uğraşırken bin kat daha eziliyor hem aile içi şiddete daha fazla maruz kalıyor hem de hijyenik yaşam koşulları sağlanamadığı için çeşitli kadın hastalıklarına yakalanıp bunlarla baş etmeye çalışıyorlar.

Binlerce yıldır savaşlarda da en çok zarar gören, tecavüze uğrayan, savaş ganimeti sayılan yine kadınlar. Saldırılarını kesmeyen İsrail, Gazze’de binlerce sivil öldürüyor. Öldürülenlerin yüzde 70’inin ise kadınlar ve çocuklar olduğunu biliyoruz.

Katledilen Kadınları Aklınıza Mıh Gibi Kazıyacağız! Adaleti Sağlayacağız!
Katledilen Kadınları Aklınıza Mıh Gibi Kazıyacağız! Adaleti Sağlayacağız!

Bu insanlık suçu derhal bitirilmeli, işgalci İsrail Filistin topraklarından defolmalıdır. Yüreğimiz ve dayanışmamız Filistinli kadınlar ve Filistin halkıyla olmaya devam edecektir.

Tüm yaşamımızı saran şiddet döngüsü Saray Rejimi’nin cezasızlık politikalarıyla azalmak bir yana gün geçtikçe çoğalıyor. On yıllardır mücadele ederek kazandığımız haklarımız yok edilmek isteniyor. Kadın katilleri, tecavüzcüler bir bir salınırken yasaları bile uygulamayanlar daha fazla kadın ve LGBTİ+ düşmanı Anayasa yapmaya cüret ediyor.

Bir gece yarısı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çıkanlar, 6284’ü hedef haline getirenler, yoksulluk nafakasını bile tartışmaya açanlar, “küçüğün rızası” söylemini üretenler, imam nikâhına, dini makamların arabuluculuğuna onay verenler, yaşadığımız “erkek şiddetinin” birinci dereceden sorumlusudur.

Okul çocuklarına 1 öğün yemek sunmayı bile çok görenlerin “kutsal aile” demagojilerini biliyoruz, LGBTİ+ yurttaşlar için cadı kazanı kaynatanları, memleketi kadın mezarlığına çevirenleri bildiğimiz gibi.

Mirabel kardeşlerden beri sorumluları da sorumlularla yılmadan mücadele etmeyi de biliyoruz!

Biz milyonlarız, gücümüz dayanışmamızda, emeğimizde, haklarımızda!

Katledilen Kadınları Aklınıza Mıh Gibi Kazıyacağız!

Adaleti Sağlayacağız!

Yaşasın Kadınlar!

Yaşasın kadın dayanışması!

TİP’Lİ KADINLAR

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.