FOTO KRİTİK

FOTO KRİTİK

Sudan’da açlıktan ve zayıflıktan ölmek üzere olan siyahi küçük kız çocuğu ile onun hemen arkasında durup çocuğun ölmesini bekleyen akbabanın bu fotoğrafı 1960 Johannesburg doğumlu Güney Afrikalı fotoğrafçı olan Kevin Carter tarafından çekildi. Yine aynı fotoğraf 1994 yılında Kevin Carter ‘a Dünyanın en prestijli ödüllerinden kabul edilen Pulitzer Ödülü kazandırdı.

1994’te fotoğraf dalında ‘The vulture and the little girl (Akbaba ve küçük kız) fotoğrafı ile Pulitzer ödülü kazanan Kevin Carter`ın çektiği bu an ve bu fotoğraf, zayıflıktan ölmek üzere olan siyah küçük kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı yansıtmaktadır. Kızın, birkaç kilometre ilerdeki Birleşmiş Milletler yardım kampına gitmek istediği sanılmaktadır.

Bu ânı fotoğrafladıktan sonra akbaba kaçmış, ancak Carter küçük kıza kampa ulaşması için yardım etmemiş, oradan uzaklaşmıştır. Bu yüzden yoğun ve acımasız eleştirilere maruz kalan Carter profesyonel fotoğrafçı olduğunu, yardım görevlisi olmadığını söyleyerek o günlerde kendisini savunmuştur. Yine o dönemde, gazeteciler ve fotoğrafçılar, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hasta insanlara dokunmamaları konusunda sıkı biçimde uyarılıyorlardı. Bu çok konuşulan, insana acıyı ve vicdanı sorgulatan fotoğraf, o günlerde yardım örgütlerine büyük miktarda maddi kaynak sağladı. Fakat uu olaydan sonra ağır depresyona giren Kevin Carter egzoz gazı verdiği kamyonetinin içinde Walkman ile müzik dinleyerek intihar etti.

Pulitzer Ödülü New York şehrinde, Columbia Üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi alanlarda verilen çok prestijli bir ödüldür. Amerika’da en büyük ve prestijli ödül kabul edilen Pulitzer Ödülleri de 19. yüzyılda Musevi kökenli Macar asıllı Joseph Pulitzer adlı bir gazeteci tarafından kuruldu. 27 Temmuz 1994’te Johannesburg’un bir banliyösünde park ettiği kamyonetinin içine egzoz basarak intihar etti. Yanında çevresine yazılmış çok sayıda mektup bulundu. O mektuplardan birinde şu satırlara yer  verdi.

‘O çocuğu kurtarabilirdim.  Makinamı bırakıp

onu kucağıma alıp,yardım çadırına götürebilirdim.

O an sadece gazeteci olduğumu düşünüyordum.

Şimdi ise insan olduğumu  ‘BU FOTOĞRAFI ÇEKEN GAZETECİ

SONRASINDA İNTİHAR ETTİ.

 

‘Pulitzer Ödülleri bağımsız bir kurul tarafından 21 dalda veriliyor ve her bir ödül yaklaşık 10 bin dolar değerinde. Bu yıl 101’incisi verilen 2017 Pulitzer Ödülleri, gazetecilik dalında 14 kategoride dağıtıldı.

New York Times Gazetesi, ‘son dakika haber fotoğrafçılığı’, ‘uluslararası haber’ ve ‘makale’ kategorilerinde ödül kazandı.

Gazeteye uluslararası haber dalında ödül getiren haberse, Rusya’nın ABD seçimlerine siber saldırı yaptığı iddiasını ele alan makale oldu.

2017 Pulitzer gazetecilik ödülü, Panama Belgeleri’ni ifşa eden basın kuruluşlarına layık görüldü. New York’ta ödül komitesinin yaptığı açıklamada, Pulitzer ödülünün Panama belgeleri ile çok sayıda yasadışı faaliyeti ortaya çıkaran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), McClatchy ve Miami Herald adlı basın kuruluşlarına verildi. Panama belgeleri skandalı, Nisan 2016’da patlamıştı. Panama’da offshore hizmeti sunan Mossack Fonseca hukuk firmasına ait belgeler ifşa edilmişti. Belgelerle para aklama ve vergi kaçakçılığına kadar aralarında dünya liderlerinin de olduğu tanınmış isimlerin yasadışı faaliyetleri ortaya dökülmüştü. ‘Ulusal Haber’ dalında Washington Post gazetesi için çalışan David A. Fahrenthold, Başkan Donald Trump’la ilgili yaptığı haberle ödüle hak kazandı. New York Times’ın ABD başkanlık seçimlerini Trump’ın kazanması için Rusya’nın yaptığı iddia edilen siber saldırılar üzerine hazırladığı haber dizisi de ‘Uluslararası Habercilik’ Dalında Pulitzer Ödülü sahibi oldu.’Araştırma Haber’ dalında Charleston Gazette-Mail için çalışan Eric Eyre West Virginia opioid salgını haberiyle ödüle layık görüldü.

Chicago’da sokak şiddetini ortaya koyan 11 yaşındaki Tavon Tanner’in yaşama tutunmak arzusunu anlatan fotoğraf ile bu yıl da  E. Jason Wambsgans / Chicago Tribune ile Pulitzer Ödülü aldı.

 

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.