74 yaşındaki eğitim emekçisi, öğretmen, okul müdürü “İbrahim Oktugan” neden öldü?

Milli Eğitim’e bağlı özel bir okulda, yabancı uyruklu (Iraklı) öğrenci Y.K. (17) aldığı disiplin suçu sebebiyle okuldan atılmasından sorumlu tuttuğu 74 yaşındaki eğitim emekçisi okul müdürü İbrahim Oktugan’ı vuruyor, hayattan kopardığı öğretmeni için ‘Kafasına sıktım’ diye paylaşım yapıyor.

Öğretmen İbrahim Oktugan
Öğretmen İbrahim Oktugan

Öncelikle #ibrahimoktugan’a rahmet, ailesine, çalışma arkadaşlarına, öğrencilerine ve tüm eğitim camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Bir öğretmenimiz görev yaptığı okulda öldürülüyor! Sorumlu kim? Suçlu kim?
Neyi konuşalım, okul müdürünü vuran yabancı asıllı öğrenciyi mi? Yoksa ömrünü eğitime adamış, emekliliğinin tadını çıkarması gerekirken 74 yaşında hala çalışmak zorunda kalan eğitim emekçisi değerli öğretmenimizin kendi öğrencisi tarafından pisi pisine hayattan koparılmasını mı? Yoksa eğitim sisteminin şu geldiği durumu mu?
Öğretmeni azaltan, eğitimi yok eden bu sisteminiz, artık çoktan ticarethaneye dönüşmüş okullar, sorunları çözmek, öğretmenleri/çocukların yararını gözetmek yerine velilerin önüne atılmış öğretmenler ve idareciler, yok edilen sendikalar, pisi pisine yok edilen hayattan koparılan öğretmenler, umutsuz, inançsız öğrenciler, mutsuz öğrenciler, mutsuz öğretmenler, mutsuz veliler.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bu çirkin olay sonrasında ne yazmış?
“Meslektaşımız İbrahim Oktugan’ın uğradığı menfur saldırı sonucu vefatını büyük bir teessürle öğrendim.

Bu elim hadiseyi kınıyor, merhum eğitimcimiz İbrahim Oktugan’a yüce Allah’tan rahmet; ailesi, öğrencileri, mesai arkadaşları ve velilerimize sabır diliyorum.
Hepimizi derinden etkileyen bu tür elim olayların bir daha yaşanmaması ve eğitim ortamlarının daha güvenli alanlar olması için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Ne yapacaksınız Sayın Bakan? Öğretmenlerinizin can güvenliğini nasıl koruyacaksınız?
#eğitimdeşiddetehayır yazdık, bunu hepimiz diyoruz, bu süslü taziye mesajlarını yazmayan kalmadı! İşe yarıyor mu bunu yazmak?

Geçek, sürdürülebilir, yaşatan, somut çözümler gerekiyor. Şiddet sadece eğitimde de değil! Hayatın her alanında, her meslek, her birey hepimiz savunmasız hissediyoruz.  Mevcut eğitim sisteminde kim suçlu, neden suçlu iyi biliyoruz!
Yaşatamayan tüm sistemleriniz batsın!

Umut Kaşan – Didim – 2024

Eğitimde Şiddete Hayır !
Eğitimde Şiddete Hayır !

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.