Ege’nin Birbirinden Güzel ve Faydalı Otları (1)

Arapsaçı ,Kuzukulağı, Şevketi Bostan, Radika, Cibez Ve Turp Otu

ARAPSAÇI
ARAPSAÇI

 

ARAPSAÇI

Halk arasında midevi, gaz giderici ve süt artırıcı olarak kullanılır. Geleneksel olarak, bronşit, kabızlık, diyabet, gastrit, mide sancısı, iştahsızlık, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir. Besin değerini ve lezzetini artırmak için, kuzu eti veya kuru fasulye ile pişirilerek tüketilebilir.

 

KUZU KULAĞI
KUZU KULAĞI

KUZU KULAĞI

Ekşi, lezzetli, vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir bitkidir. Kökleri kaynatılarak tüketildiğinde; idrar söktürücü, safra söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Kansere karşı etkili bileşikleri içeriğinde barındırır. Çiğ olarak salatalarınızda hem lezzet hem de fayda sağlamak için kullanabilirsiniz.

 

 

ŞEVKETİ BOSTAN
ŞEVKETİ BOSTAN

 

ŞEVKETİ BOSTAN

Gövdesi beyaz etli, kanatlı ve dikensi bir yapıya sahiptir. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir bitkidir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakları çalıştırır, idrar söktürücüdür.

 

RADİKA
RADİKA

 

RADİKA

Besleyici değeri yüksek bir ot olan radika vücuda güç ve zindelik verir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. İdrar söktürücü özelliği bulunur. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Yapraklarını 5 dakika kadar kaynamış suyun içerisinde bekletip hafif zeytinyağı ve limon ile soğuk salatasını tüketebilirsiniz.

 

 

CİBEZ
CİBEZ

 

CİBEZ

Tadı tatlımsı, hafif baharatlı bir bitkidir. İştah açar, bağırsakları çalıştırır, sindirimi kolaylaştırır. Zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi vermesi, vitamin, mineral desteği ve idrar söktürücü özelliğinden dolayı tercih edilir. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Yapraklarını 5 dakika kadar kaynamış suyun içerisinde bekletip hafif zeytinyağı, limon ve sarımsak ile soğuk salatasını tüketebilirsiniz.

 

 

 

 TURP OTU
 TURP OTU

 

 

 TURP OTU

Turpun yapraklarından elde edilen, haşlanıp salata olarak yenildiği gibi kavrulup üzerine yumurta kırılırak da yemeği yapılabilen bir bitkidir. Oldukça yararlı olan turp otu içerdiği uçucu yağlardan dolayı canlandırıcı, sinirleri teskin edici, Ağrı dindirici özelliklere sahiptir.

 

 

 

 

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.