Didim Ak-Yeniköy Şehit Soner Turan İlk ve Ortaokulu’nda “TeknoFest” Heyecanı

2-6 Ekim 2024 tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST 2024 Havacılık, Uzay ve Teknoloji yarışmasında Didim için büyük heyecan! Ak-Yeniköy Şehit Soner Turan İlk ve Ortaokulu’nda, 2022 Eylül ayında Didim’de kurulan ilk Robotik Kodlama atölyesinde faaliyetlerini sürdüren Robotik Kodlama takımı, TEKNOFEST’e başvurmuş oldukları 4 proje ile yarı final/PDR aşmasına geçme hakkı kazandılar.

TEKNOFEST, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

İlki 2018’de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin teknoloji üreten ve geliştiren bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Yüz binlerce gencin hayallerini gerçekleştirmesi için TEKNOFEST kapsamında çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlenmektedir.

Ak-Yeniköy Şehit Soner Turan İlk ve Ortaokulu’nda, 2022 Eylül ayında Didim’de kurulan ilk Robotik Kodlama atölyesinde faaliyetlerini sürdüren Robotik Kodlama takımı, TEKNOFEST’e başvurmuş oldukları 4 proje ile yarı final/PDR aşmasına geçme hakkı kazandılar.

Danışmanlığını Furkan EGE’nin yapmış olduğu takımlar, aylar süren yoğun çalışmalarının meyvesini, başarıyla geçen 4 PROJE ile almayı beklemenin heyecanını yaşıyorlar.

Aynı okulda eğitim gören öğrencilerle birlikte ayrıca Eğitimini Didim Amerikan Kültür Koleji’nde alan 4. Sınıf öğrencisi Sofya TEKER’in de bulunduğu Robotik Kodlama Takımları; Akıllı Ulaşım Kategorisi’nde 1, İnsanlık Yararına Teknoloji Kategorisi’nde de 3 adet olmak üzere (henüz devam eden rapor itirazları harici) 4 proje ile direkt olarak üst aşamaya geçtiler.

Akıllı Ulaşım Kategorisi :1 İnsanlık yararına Teknoloji kategorisi :3  Sağlık ve ilkyardım Kategorisi : 1  Afet Yönetimi Kategorisi : 2 olmak üzere ÖDR rapor itirazları harici öğrencilerin 4 projesi direk olark PDR aşamasına geçmiş. TEKNOFEST ekibi tarafından yapılacak inceleme neticesinde 10 projenin daha başarıyla üst aşamaya geçmesini uman ekip, çalışmalarını durmadan sürdürmeye devam ediyor.

Milli Teknoloji hamlesi adına düzenlenen Tekno Fest Akıllı Ulaşım Yarışması, sınırlı yol kapasitesi, artan trafik ve hareketlilik talepleri karşısında daha güvenli, hızlı, kolay ve ekonomik ulaşım ihtiyacını karşılamak için yüksek teknolojiyle desteklenen Akıllı Ulaşım uygulamalarını teşvik ederek, geleceğin ulaşım teknolojilerine yönelik vizyon oluşturmayı amaçlamaktadır.

Yarışmada Akıllı Ulaşım Yarışması İlkokul – Ortaokul Seviyesi için derece yapanlar için birincilik ödülü 50.000 TL İkincilik ödülü 40.000 TL üçüncülük ödülü ise 30.000 TL.

2-6 Ekim 2024 tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST 2024 Havacılık, Uzay ve Teknoloji yarışmasında Ak-Yeniköy Şehit Soner Turan İlk ve Ortaokulu, Didim Amerikan Kültür Koleji’nde alan 4. Sınıf öğrencisi Sofya TEKER’in de bulunduğu Robotik Kodlama Takımlarına ve Danışmanları Furkan EGE’ye başarılar dileriz.

Umut Kaşan – Ege idea Dergi

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.