Didim Ticaret Odasınında seçim var…

Didim Ticaret Odasında Seçim Heyecanı

Didim Ticaret Odasınında seçim var…

İlçemiz ekonomisine ve ticaretine yön veren Didim Ticaret Odası’nın yaklaşan seçimleri nedeniyle üyeler ve adaylar arasında hareketlilik başladı.

Didim Ticaret Odasının seçim sürecini kısaca özetlersek; iki aşamalı sürecin ilk aşamasında dokuz meslek gurubuna sahip odanın her meslek gurubuna ait üyeleri kendi meslek gurubunu temsil edecek olan meclis üyesini seçecekler. Didim Ticaret Odasının Meslek Gurupları şu şekildedir.

1.Meslek Grubu : Turizm İşletmeleri Seyahat Acentaları Konaklama Tesisleri Eğlence İşletmeleri Ve Yiyecek İçecek Sunum Hizmetleri
2. Meslek Grubu : Gıda Ve Temizlik Ürünleri İmalatı, Toptan Ve Perakende Ticareti
3. Meslek Grubu : Mali Kurumlar Kuruluşlar Ve Muhtelif Hizmetler
4. Meslek Grubu : İnşaat, İnşaat Malzemeleri Ve Madencilik Hizmetleri
5. Meslek Grubu : Mühendislik, Müşavirlik Ve Proje Hizmetleri
6. Meslek Grubu : Halıcılık, Mobilya, Dayanıklı Tüketim Malları,Muhtelif Ev Gereçleri Kuyumculuk
7. Meslek Grubu : Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Ve Aracılık Hizmetleri
8. Meslek Grubu : Akaryakıt, Taşımacılık, Ulaştırma, Otomotiv Ve Yedek Parça Hizmetleri
9. Meslek Grubu :Denizcilik Tekstilcilik Konfeksiyon

Süreçte örneğin odanın inşaat gurubuna kayıtlı bir üyesi kardeşi bile olsa dayanıklı tüketim malları gurubundaki bir aday için oy kullanamıyor. Seçimin ikinci aşamasında her guruptan seçilen meclis üyeleri daha sonra Yönetim Kurulu Başkanını ve Meclis Başkanını seçecekler. Şu anda adı başkan adayı olarak geçen her hangi bir aday tüm listesi meclis üyesi olsa bile kendisi kendi gurubundan seçilemediği takdirde başkan olmak gibi bir durumu söz konusu değil. Karışık bir seçim sürecine sahip olan Ticaret Odası Seçimleri sonuçları açısından sürprizlere en açık bir seçimlerdendir. Başkan adayı olarak girdiğiniz bir seçimden meclis üyesi dahi olamayabilir, Meclis üyesi hedefli olarak girdiğiniz seçimden başkan olarak çıkabilirsiniz. Geçmiş dönemlerden beri Ticaret Odası seçimleri en çok merak edilmiş hakkında çok konuşulmuş yazılmış. Siyasilerin en çok müdahil olmaya çalıştığı ve sürpriz sonuçları ile en çok tartışma konusu olmuş oda seçimlerinin bu yıl da çok ses getireceği şimdiden aşikar…

Üyeler her zamanki gibi oy kullanırken adayların kendilerini ifade ettikleri ve genelde renklerle ayrılan oy pusulalarını kullanacaklar… (sarı liste, mor liste, beyaz liste v.s.) İki başkanlık koltuğu bulunan odada meclis başkanlığı biraz sembolik bir makam olarak kalmakta, icra ve idarenin yanı sıra karar alma yetkisi başkan ve yönetim kurulunda bulunmaktadır.

Adaylara açık çağrımızdır.

İdea Dergi olarak yaklaşan Didim Ticaret Odası Seçimleri öncesinde Meslek Grubu Aday Adaylarını/Adaylarını ve Başkan Adaylarını daha yakından tanımak ve tanıtmak için, projelerini görüş ve fikirlerini paylaşmak üzere dergimizde ve ideadergi.com internet sitemizde kendilerini ifade etmelerini sağlamak istiyoruz.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.