Didim Belediyesi İşçileri Ara Zam Bekliyor!

Yüksek enflasyon karşısında eriyen maaşlarını korumak adına, işçi maaşlarının asgari ücretin altında kalmaması için, neredeyse tüm belediyeler ara zamlar yaparak bu durumu dengeliyorlar. Yapılan bu ara zamları, her platformda boy boy, ayrı ayrı haberleştirerek ne kadar da işçi emekçi dostu olduklarını dosta düşmana gösterme yarışına giriyorlar.

Didim Belediyesi işçilerinden son günlerde bana peş peşe gelen şikayetlerden de anlaşıldığı gibi belediye işçilerinin maaşlarına beklenen ara zam yapmadığı gibi hala geçtiğimiz Ocak ayından alacağı olan bazı işçilere de hak edişleri, maaş ödemeleri parça parça yapılıyormuş. Söylediklerine göre işçiler mağdur. (Elbette kimliklerini, kim olduklarını, kimlik bilgilerini gizleyeceğim.) Elbette ilkin bu haber, bu ihbar doğru mudur? diye kendimce sorgulayacağım.

Mağdur olan, yüksek enflasyonun altında ezilen işçilerin mutsuzluğunu anlıyorum. Her şeyin fiyatı kat be kat yükselince, maaşı kuşa dönen emekçi kara kara ne yapsam, ay sonunu nasıl getirsem diye düşünüyor. Çoğunun evine haciz gelmiş, ailelerinde huzursuzluklar başlamış. Bazı işçilerin ise çoktan istifa ettiği bilgisine ulaştım. İşçi derdini kime nasıl anlatsın? Ancak korka korka ‘Sakın adımı verme abla ama bu para bize hak mı reva mı? diye bizlere yazar.

DİDİM BELEDİYESİ İŞÇİLERİ ARA ZAM BEKLİYOR !
DİDİM BELEDİYESİ İŞÇİLERİ ARA ZAM BEKLİYOR !

DAHA ÖNCESİNDE YAPILAN EK ZAMLAR İYİLEŞTİRME SAĞLAMIŞTI.

Didim Belediyesi 1 Ocak 2023’de yaptığı %96 ek zam ile işçi maaşları en son 12.500 TL olmuştu. Günümüzde yani Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zam ile gelen yüksek enflasyon sonrası işçilerin aldığı maaş asgari ücretin bile altında kaldığı için işçiler haklı olarak yeniden ek zam talep ediyorlar. En başta da dediğim gibi bu ara zamlar, ek zamlar zaten neredeyse tüm belediyelerce iyileştirme sağlamak için yapılıyor. Ara zam konusunda bir anlaşma sağlanırsa,  yapılan zam oranında Temmuz ayı hakkedişlerini de geriye dönük olarak alacakları bilgisini de paylaşmalıyım.

BAŞKANLAR  ” İŞÇİNİN EMEKÇİNİN YANINDAYIM” DERSE ALKIŞ, BUNU GAZETECİ SÖYLEYİNCE Mİ SUÇ BU DURUM?

4 Nisan 2023 tarihli Anka Haber Ajansının haberine göre, Didim Belediyesi ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş Sendikası Aydın Şubesi arasında yapılan toplu iş sözleşmesiyle, belediyenin kadrolu işçilerinin maaşlarında yüzde 65 oranında artış yapıldığı bilgisi ile Didim Belediye Başkanı Atabay’ın “İki yıl sürecek sözleşme kapsamında, personelimize en iyi imkanları sunmak için çalıştık. Bugüne kadar verdiğimiz her sözümüzü yerine getirdik. Çalışan bütün arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ederim, her zaman işçinin emekçinin yanındayım” diye beyanı var. Başkan her fırsatta işçinin emekçinin yanındayım diyor. Bunu başkanlar söyleyince alkış, işini yapıyor ama işçi mağdur, işçi ara zam bekliyor diye gazeteci söyleyince mi yanlış. bana hemen mesajlar geliyor “Sen işini yap, siyaset yapma!”

Öncelikle gerçi Didim Belediyesi internet sitesinde de, ne sendikal haklardan bahseden bir bilgilendirme ya da işçilerine yapılan zamlara yönelik ne bir bilgilendirme göremedim. Ne kapsamlı bir bilgi var ne de güncel haber paylaşımı. Didim’de en çok işçi çalıştıran Didim Belediyesi internet sitesinde Neden bir işçi portalı, bilgilendirme hattı yok? diye sorsam kim bilir bana daha neler neler diyecekler.  Neredeyse her belediyenin yaptığı, yapılması gereken bu iyileştirmeyi kendi maaşlarında göremeyen, yeterince bilgilendirilmeyen işçiler elbette çeşitli mecralardan seslerini duyurma çabası içerisine girecekler. Elbette sorunlarını dinleyeceğim, sorgulayacağım. bana “sesimizi duyun” diyen işçiye daima kulak kabartacağım.

DİDİM BELEDİYESİ İŞÇİLERİ ARA ZAM BEKLİYOR!

Didim Belediyesi işçilerinden gelen bu şikayetleri dikkate alarak, bu durum gerçek midir? Yaşanan bu soruna dair yetkililerin konuya dair açıklamaları nedir? İşçiler neden mağdur ediliyor? Diye kişisel sosyal medya hesabımdan sorunca, hatta naiflik yaparak ‘Didim Belediyesi’nin mevcut duruma ve yaşanan sıkıntıya dair bir açıklaması da varsa ki olmalıdır, açıklamayı önce maaş alamadığı için evi, yuvası dağılmak durumunda kalan işçilere yapmalıdır’ diyerek sorgulayarak paylaşım yapınca bana , bu senin yaptığın işçinin emekçinin hakkını savunmak değil, senin amacın belli, şimdi sen neden durduk yere Belediye’ye vuruyorsun? Diğer belediyelere baktın mı? Senin maksadın nedir iyi biliyoruz, sen siyaset yapıyorsun! Konuyu bilmeden neden kulaktan duyma bilgilerle paylaşım yapıyorsun? Neden başka gazetede bu haber yok? Kaç paraya yaptın bu haberi! Gibi gibi saçma sapan ve tutarsız eleştirilere maruz kaldım. Sorun da değil. Doğru hep 9. Köyden çıkıyor biliyoruz.

Ben işçinin emekçinin hakkını alabilmesi, süreçte yaşadığı mağduriyetin giderilebilmesi adına sorgulayıcı bir paylaşım yaptım. Sorgulayıcı haber ile suçlayıcı haber arasındaki farkı bile anlayamayacak kadar önyargılarınız yüzünden hiç bir işçi açık açık benim aldığım maaş bana yetmiyor diyemiyor!!
Yok sizler illa suçlayıcı haber arıyorsanız onu da yapabilirim ama maksadımız sorunun değil çözümün bir parçası olmak.

Ayrıca hangi gazeteciler işçiyi, emekçiyi görmezden geliyorsa, hangi gazeteler işçinin mağduriyetini yazmıyorsa, yazamıyorsa sadece parti ve başkan şakşakçılığı yapıyorsa, işçinin sesine kulak vermiyorsa asıl o yayınlar siyaset yapıyordur. Ben sadece benimle ağlamaklı konuşan işçinin, ‘Abla Allah da senden razı olsun, Pazartesi zam artışı toplantısı yapılacak’ dedikten sonra bak abla aramızda değil mi? Asla adımı vermezsin değil mi derken yaşadığı korkuyu bile sizlere yakıştıramadım.

Oysa Dünya’nın en haklı isyanıdır, işçinin emekçinin hakkını araması. işçi maaşlarına bile yapılacak ek zamlar ile iyileştirme mümkün görünüyorken, sizlerin bu hali ile üzgünüm ama iyileştirme bile mümkün görünemiyor.

Umut Kaşan – Ege idea Dergi – Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.