AYDIN’DA YILIN AHİSİ DİDİMLİ YORGANCI HİMMET ÜNAL OLDU.

Yok olmaya yüz tutan mesleklerden yorgancılığın son temsilcilerinden olan ve Didim’in tek yorgancısı olan 61 yaşındaki Himmet Ünal, Aydın İlinin Ahisi seçildi.

1976 yılında yorgancılık mesleğine başlayan 45 yıldan bu yana yorgancılık yaparak geçimini sağlayan  ve yılın ahisi seçilen Himmet Ünal 2003 yılından bu yana da Didim’de yorgancılık işi yapıyor ve Didim’in tek yazlık ve kışlık olarak çalışan tek yorgancısı.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul’un da katıldığı Ahilik Haftası Kutlaması töreninde konuşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Ahilik kültürü bizim toplumumuzda çok eskiye dayanan ve eğitimimizin kültürel değerleridir. Esnaf ve sanatkarlarımızın geleneksel ahilik kültürünü yaşatmaları, bizimde üzerinde durduğumuz bir konudur. Özellikle esnaf kesimimiz. Ahilik kültürünün ortaya koyduğu değerleri sahiplenmesi ve bir sonraki kuşağa aktarılması bizler için oldukça önem arz ediyor. Bugünde alanında yaptığı başarılı işi ile ilgili yılın ahisi olarak seçilmiş olmasından kendisini kutluyorum. Kalfa ve çıraklarında belirlenmiş olması oldukça önemlidir. Kültürümüzün yaşatılması ve sonraki kuşaklara aktarılması bakımından bu tür etkinlikleri önemsiyoruz” dedi.

Vali Aksoy daha sonra İlin Kalfası seçilen Behzat Yıkılmaz ve İlin Çırağı seçilen Mehmet Avcı’ya hediyelerini vererek, mesleklerinde başarılar diledi.

“GENÇLER, FAZLA İLGİ GÖSTERMİYORLAR”
Çocukluğundan bu yana 45 yıldır yorgancılık yaptığını ve Didim’in tek yorgancısı olduğunu ifade eden ‘İlin Ahisi’ seçilen 61 yaşındaki Himmet Ünal, kendisini seçen herkese teşekkür ederek “1976 yılında bu mesleğe başladım. 2003 yılında Didim’e yerleştim ve ilçenin tek yorgancısı olarak yazlık kışlık olarak çalışıyoruz. Maalesef mesleğimizin geleceği çok parlak gözükmüyor. Çırak gelirse onları yetiştirmeye çalışıyoruz ama bizim meslekte fazla toz olduğu için onlar da fazla ilgi göstermiyorlar. Öğrenmedikten, öğretemedikten sonra, bir meslek zamanla yok olacaktır. Bizim dönemimizde bu işi öğrenenler hala çalışıyor ama geriden gelen olmayınca mesleğimiz zor günler yaşıyor. Meslek odalarımızca ‘İlin Ahisi’ seçilmek onur verici bir şey. Oda başkanlarımız bizi buraya layık gördü hepsine teşekkür ederim” dedi.

“Umut Kaşan’la Didim’de Hayat” haberidir. www.hurriyet.com.tr link’e tıklayarak Hürriyet Ege’de yayınlanmış haberimize ulaşabilirsiniz.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.