Aydın Denizli Otoyolu’nda çalışan inşaat işçileri eylem yapıyor.

Aydın merkez ile Kuyucak arasında inşaatı devam eden Aydın Denizli Otoyolu’nda çalışan işçiler eylemdeler.

Aydın merkez ile Kuyucak arasında inşaatı devam eden Aydın Denizli Otoyolu'nda çalışan işçiler eylemdeler.
Aydın merkez ile Kuyucak arasında inşaatı devam eden Aydın Denizli Otoyolu’nda çalışan işçiler eylemdeler.

Ana firma Fernas Otoyol İşletmesi AŞ’nin taşeron yüklenicisi İnceoğulları İnşaat bünyesinde Aydın-Denizli otoyolu inşaatında çalışan taşeron işçiler ücretlerinin ödenmemesi üzerine iş bıraktı. İnceoğulları İnşaat yönetimi, ödenmeyen ücretlerini isteyen işçileri içerisinde hırsızlık gibi yüz kızartıcı suçları barındıran Kod 46 ile işten atılmaları üzerine işçiler eyleme başladı.

Aylardır ödenmeyen birikmiş ücretlerini talep ederken Kod 46 ile işten atıldıklarını öğrenen ve bu duruma öfkelenen işçiler Fernas Otoyol İşletmesi AŞ binası önünde toplanarak alacaklarını ve işten atılma kodlarının değiştirilmesini talep etmek için yetkililerle görüşmek isteyince jandarma zoruyla şantiyeden çıkarılarak gözaltına alındı.

Aralarında 15 kişinin İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası üyesi olduğunu öğrendiğimiz toplamda 51 işçi alınan ifadelerinin ardından eylem yerine geri dönerek ‘Jandarma karakoluna götürülen arkadaşlarımız tekrar şantiyeye geri döndü. Tüm tehdit ve baskılara rağmen eylemimiz devam ediyor.’ açıklamasında bulundu.

AK Parti Batman eski Milletvekili Nesir Nasıroğlu’nun akrabasına ait olan ana firma Fernas İnşaat, taşeron firma İnceoğulları İnşaat bünyesinde çalışan 51 inşaat işçisinin hak mücadelesine dair İYİ-Sen Genel Başkanı Hasan Kırlangıç yaptığı açıklamada;

‘Aydın-Denizli otoban işinde ana firma Fernas İnşaat, taşeron İnceoğulları İnşaat bünyesinde çalışan 51 işçi arkadaşımız aylardır birikmiş ücretleri verilmeden işten çıkarıldılar. Arkadaşlarımız 18 Mayıs Cumartesi kod 46 yani yüz kızartıcı suç maddesinden işten atmışlar. Oysa geciken maaşları talep etmeye başladıkları için işten çıkartıldılar”

“İSTERSENİZ ÖLDÜRÜN, VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Ücretini alamadan işten çıkartılan inşaat işçisi Fuat Akat, “Çalışmaya geldik, bizim paramızı vermiyorlar. Bu da yetmiyor gibi bizi jandarma dışarıya attı. Burada 51 işçiyiz, hepimizin yaklaşık olarak toplam 4,5 milyon liraya yakın alacağımız var” dedi. 46’ıncı maddeden işten çıkarılmalarına karşı tepki gösteren Akat, “Oysa ne bir kavga ne başka bir olay hiçbir şeye karışmadık. Yolun kenarında oturuyoruz, sesimizi herkese duyurmaya çalışacağız. İsterlerse içeriye atsınlar istiyorlarsa öldürsünler hakkımızı alana kadar buradan ayrılmayacağız. İşten atılan 51 işçinin hiçbiri, hiçbir şekilde hakkından vazgeçmeyecek” ifadelerini kullandı.

46 İşten Çıkış Kodu Nedir?
4857 sayılı Kanun Madde 25-II-e İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması gibi durumları kapsıyor. Kodu 46 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı hakkından yararlanamazlar. İhbar tazminatı hakkından yararlanamazlar.

Haber : Umut Kaşan – Ege İdea Dergi

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.