Avrupa’da Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.

Korona özellikle 5 yaş altı çocuklarda çocuklarda Kawasaki’yi mi tetikliyor ?

Covid-19 belirli bir yaşın üzerini yoğun etkilerken, özellikle İngiltere’de 5 yaş altı çocukları etkileyen Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.

BBC’nin haberine göre İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in uyarısında “İngiltere’de çocuklar arasında Koronavirüs ile bağlantılı bir inflamatuar sendromu ya da henüz ne olduğu tespit edilemeyen yeni bir bulaşıcı patojenin görülmeye başlaması kaygı oluşturmuştur” denildi.

Avrupa'da Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.- Ege İdea Dergi
Avrupa’da Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.- Ege İdea Dergi

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in uyarısında “İngiltere’de çocuklar arasın da Covid-19’la bağlantılı bir inflamatuar sendromu ya da henüz ne olduğu tespit edilemeyen yeni bir bulaşıcı patojenin görülmeye başlaması kaygı yaratmıştır” denildi. Uyarıda çocuklarda karın ağrısı, mide-bağırsak sorunlarıyla kardiyak inflamasyonu görüldüğüne dikkat çekilerek bu belirtileri gösterenlerin derhal hastaneye sevk edilmesi istendi.

Avrupa'da Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.
Avrupa’da Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.

Üç günden uzun süren ateş, döküntü, dilde ve gözlerde kızarıklık ile ortaya çıkan bu Kawasaki Hastalığı Nedir ? Diye Araştırdık. Güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre:

  • Bu hastalık, İngilizce tıp literatüründe ilk kez, 1967’de Tomisaku Kawasaki (Hastalığa onun adı verilmiştir) adında Japon bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından bildirilmiştir
  • Kawasaki hastalığı özellikle beş yaş altı çocuklarda üç günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklık ile kendisini gösteren bir çocuk hastalığıdır.
  • İlk defa Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanan bu hastalık, özellikle beş yaş altı çocuklarda tedavi edilmezse uzun süreli kalp komplikasyonlarına sebebiyet verebilen önemli bir rahatsızlıktır.
  • Tedavi edildiğinde ise birçok çocukta herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz.
  • Koronavirüs öncesinde de var olan bir hastalıktır.  Nedeni tam olarak bilinmeyen daha çok kış ve ilkbahar başlangıcında ortaya çıkan, ailesel yatkınlığın yanı sıra virüsler ve maruz kalınan kimyasallar gibi çevresel faktörlerin hastalığın ortaya çıkmasında rol oynadığı düşünülür.
Avrupa'da Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.- Ege İdea Dergi
Avrupa’da Kawasaki Hastalığı şüphesi taşıyan çocuk sayısında artış gözlemlendi.- Ege İdea Dergi

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in uyarısında bu Kawasaki Hastalığının hem Koronavirüs  (Covid-19 ) testleri pozitif çıkan hem de bu virüse yakalanmayan çocuklarda görüldüğü belirtildi.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.